Monday, January 30, 2023

Mathews, Tamburro, Grazia honored by Northeast Lakes District

Independence’s Daniel Mathews was among three OhioVarsity.com athletes who were recognized by the Northeast Lakes District. Mathews was named to the third team while Cardinal’s Jerry Tamburro and Kirtland’s Matt Grazia were named special mention.

Here’s a look at all the Division III Northeast Lakes All-District honorees:

FIRST TEAM: Carlton Bragg, Villa Angela-St. Joseph, 6-10, sr., 21.0; Derek Pardon, Villa Angela-St. Joseph, 6-9, sr., 12.3; Brian Parker, Villa Angela-St. Joseph, 6-3, sr., 16.0; Jahmere Howze, Warrensville Heights, 6-6, sr., 18.0; Yavari Hall, Warrensville Heights, 6-4, jr., 17.9; Maishe Dailey, Beachwood, 6-6, jr., 17.0; David Delahunty, Columbia Station Columbia, 6-6, jr., 20.5.

Player of the year: Carlton Bragg, Villa Angela-St. Joseph
Coach of the year: Phil Kuchta, Elyria Catholic

SECOND TEAM: Simon Texidor, Villa Angela-St. Joseph, 6-2, sr., 13.9; Andrew O'Hara, Rocky River Lutheran West, 6-4, sr., 15.0; Alex Doody, Gates Mills Hawken, 6-2, sr., 18.8; Jacob Kuchta, Elyria Catholic, 6-2, jr., 13.5; Brandon Peters, Warrensville Heights, 5-9, jr., 15.3; Tyrone Gibson, Beachwood, 6-5, jr., 15.0; Jarett Smetana, Burton Berkshire, 6-3, jr. 18.0.

THIRD TEAM: Trevor Tucker, Wickliffe, 6-4, sr., 14.0; Daniel Mathews, Independence, 6-1, sr., 17.1; Ronald Jones, Beachwood, 6-4, jr., 14.0; Ceeven Shelton, Elyria Cath., 6-3, sr., 14.3; Vaughn (Mo) Johnson, Villa Angela-St. Joseph, 5-10, sr., 5.0; Jeff Grudzinski, Villa Angela-St. Joseph, 6-3, sr., 7.8; Langston Burton, Gates Mills Hawken, 6-1, sr., 15.0.

SPECIAL MENTION
Jerry Tamburro, Middlefield Cardinal; Sam Fisher, Burton Berkshire; Matt Grazia, Kirtland; Chris LaPaglia, Wickliffe; Steven Young, Wickliffe; Clay Carper, Rocker River Lutheran West; Adam Felten, Rocky River Lutheran West; Sean Voiers, Rocky River Lutheran West; Donald Johnson, Oberlin; D.J. Graham, Elyria Cath.; Joey Holliday, Wellington; Trey Balser, Wellington; Brandon Heidecker, Columbia Station Columbia; Chase Thurber, Andover Pymatuning Valley; Matt Larned, Orwell Grand Valley.
 

Steve Harehttp://www.ohiovarsity.com
Steve Hare is the Chagrin Valley Conference's Sports Information Director. He also created and publishes OhioVarsity.com, an online publication dedicated to providing hyperlocal coverage to area high school athletic programs. Hare began covering high school sports for the Lake County News Herald in 1997. Hare attended Willoughby South High School through the middle of his senior year, then graduated from Berkshire High School in Burton in 1986. He played football, wrestled and was an all-Geauga county baseball player (1986). He lives in Chardon with his wife Paulette and their children.

Related Articles

Stay Connected

789FansLike
3,439FollowersFollow
364SubscribersSubscribe

Latest Articles

Richmond Heights clinches Metro Division title

With a 46-27 win over Cuyahoga Heights on Saturday, Richmond Heights’ girls’ basketball team clinched the Chagrin Valley Conference Metro Division title.

Brooklyn student-athletes reach milestones

It was a good week for Brooklyn student-athletes Jaiden Basinger and Shariah Gailes as both reached significant milestones on the basketball court.

Perry, Cuyahoga Heights, Berkshire win CVC wrestling titles

After two days of grueling competition at the 2023 Chagrin Valley Conference wrestling championships, Perry, Cuyahoga Heights, and Berkshire claimed league titles.

2023 CVC Wrestling Championships Semifinal Pairings

The 2023 Chagrin Valley Conference Wrestling Championships began at Perry High School on Friday night and will continue on Saturday with the semifinals.

CVC Athletes of the Week

Athletes from 12 different schools have been named the Chagrin Valley Conference Athletes of the Week.