Thursday, February 2, 2023

CVC Swimming/Diving District Qualifiers

Led by 10 sectional champions, a host of swimmers and divers have advanced to the district meet. Hawken’s boys’ and girls’ teams also won sectional titles.

Individual sectional champions on the boys’ side included Hawken’s Michael Butler (500 freestyle) and the Chagrin Falls 200-yard freestyle relay team of John Cashy, Michael Tropf, Parker Broz and Clark Reboul.

Girls who won sectional titles included Hawken’s Ella Gilson (200-yard freestyle), Jessica Eden (200 IM and 100 backstroke), Lindsay Berlin (100 butterfly), Tori Culotta (500 freestyle), and Sydney Bare (100 breaststroke), as well as the Hawken 200 medley relay team and 400 freestyle relay squad.

Lena Sylvan, Bare, Berliln and Rachel Clark won the 200 medley relay while Eden, Bainon Hart, Maggie Mallett and Gilson teamed up to win the 400 freestyle relay.

Other district qualifiers from the CVC are listed below:

Boys 1-Meter Diving

• 1 Williams, Angus JR Gates Mills Hawken 435.20
• 2 Warner, Seth JR Beachwood 390.40
• 9 Sherman, Keanu SO Chagrin Falls 300.10
• 13 Gungor, Ferhat SO Pepper Pike Orange 264.35
• 19 Allyn, Fisher JR Gates Mills Hawken 240.25
• 20 Tannenbaum, Noah SO Beachwood 237.00
• 22 Gevisser, Joshua FR Gates Mills Hawken 211.55
• 25 Lang, Payson SO Pepper Pike Orange 207.30

Boys 200 Medley Relay

• 2 Chagrin Falls 1:41.26
• 3 Gates Mills Hawken 1:41.33
• 7 Beachwood 1:43.71
• 14 Chesterland West Geauga 1:49.79

Boys 200 Freestyle

• 2 Dietz, Will SO Gates Mills Hawken 1:47.51
• 4 Butler, Michael JR Gates Mills Hawken 1:49.59
• 8 Greenberg, Lucas SO Gates Mills Hawken 1:51.25
• 9 Ricci, David JR Gates Mills Hawken 1:51.60
• 15 Rinehart, Van SR Perry 1:55.16
• 25 Sundquist, Jonah SO Geneva 1:57.38

Boys 200 IM

• 2 Podrez, Alex JR Gates Mills Hawken 1:57.72
• 3 Brown, Connor JR Gates Mills Hawken 2:01.11
• 5 Forsythe, Hunter SR Gates Mills Hawken 2:03.44
• 13 Liao, Donovan JR Gates Mills Hawken 2:10.47
• 16 Harvey, Eli SR Chesterland West Geauga 2:12.29
• 27 Lewin, Benjamin JR Beachwood 2:20.24
• 29 Mignogna, Maxwell SO Chagrin Falls 2:22.28

Boys 50 Freestyle

• 4 Reboul, Clark SR Chagrin Falls 22.13
• 9 Broz, Parker SR Chagrin Falls 22.99
• 13 Pioro, Philip SR Gates Mills Hawken 23.17
• 16 Nguyen, Hoang JR Beachwood 23.20
• 20 Reed, Donovan JR Gates Mills Hawken 23.39
• 24 Muckle, Zachary SO Chagrin Falls 23.54
• 25 Jang, Isaac SR Pepper Pike Orange 23.57
• 26 Schmidt, Matthew SR Gates Mills Hawken 23.67
• 30 Bystrom, Grady JR Beachwood 23.79

Boys 100 Butterfly

• 2 Cashy, John SR Chagrin Falls 53.83
• 3 Colmenares, Gabriel SR Beachwood 54.11
• 4 Brown, Connor JR Gates Mills Hawken 54.25
• 8 Esposito, Jacob SO Gates Mills Hawken 55.44
• 9 Schmidt, Matthew SR Gates Mills Hawken 55.99
• 11 Morris, Madan SO Gates Mills Hawken 56.46
• 14 Munz, Bobby SO Chagrin Falls 57.70
• 16 Ornstein, Sam SO Beachwood 58.01
• 17 Harvey, Eli SR Chesterland West Geauga 58.19
• 21 Burdecki, Joshua JR Chesterland West Geauga 58.90
• 25 Rega, Thomas JR Independence 1:00.11
• 27 Angelino, Matthew SO Chagrin Falls 1:01.96

Boys 100 Freestyle

• 11 Rinehart, Van SR Perry 50.97
• 12 Keyerleber, Matthew SR Beachwood 51.08
• 27 Yang, Lucas SO Beachwood 52.41
• 28 Fair, Gray SO Gates Mills Hawken 52.44
• 30 Reed, Donovan JR Gates Mills Hawken 52.71

Boys 500 Freestyle

• 2 Dietz, Will SO Gates Mills Hawken 4:54.23
• 7 Greenberg, Lucas SO Gates Mills Hawken 5:04.16
• 9 Sundquist, Jonah SO Geneva 5:07.16
• 10 Ricci, David JR Gates Mills Hawken 5:07.72
• 14 Golubitsky, Alan JR Pepper Pike Orange 5:20.79
• 15 Klug, Max FR Chagrin Falls 5:21.10
• 19 Feeney, Tyler SR Chagrin Falls 5:23.32
• 20 Ignasiak, Jack JR Chagrin Falls 5:28.24
• 23 Broz, Ben FR Chagrin Falls 5:29.69
• 28 LaBoe, Gavin JR Perry 5:31.99

Boys 200 Freestyle Relay

• 6 Beachwood 1:32.99
• 8 Gates Mills Hawken 1:34.59
• 11 Perry 1:36.31
• 15 Chesterland West Geauga 1:40.17
• 17 Independence 1:40.59

Boys 100 Breaststroke

• 3 Podrez, Alex JR Gates Mills Hawken 1:01.07
• 5 Tropf, Michael JR Chagrin Falls 1:02.17
• 6 Forsythe, Hunter SR Gates Mills Hawken 1:02.75
• 7 Liao, Donovan JR Gates Mills Hawken 1:02.78
• 11 Pioro, Philip SR Gates Mills Hawken 1:05.08
• 18 Rooney, Joshua SO Chagrin Falls 1:07.52
• 20 Pesto, Max SR Chesterland West Geauga 1:08.15
• 25 Lewin, Benjamin JR Beachwood 1:09.74
• 26 Ornstein, Sam SO Beachwood 1:09.75
• 27 Stuk, Benjamin JR Pepper Pike Orange 1:09.96
• 30 Angelino, Matthew SO Chagrin Falls 1:10.42

Boys 400 Freestyle

• 2 Gates Mills Hawken 3:21.82
• 4 Chagrin Falls 3:23.99
• 8 Beachwood 3:28.44
• 16 Perry 3:39.78

Girls 1 Meter Diving

• 1 LaMonica, Kate JR Chagrin Falls 475.00
• 3 Leizman, Amanda SR Beachwood 454.20
• 5 Khan, Ariana JR Gates Mills Hawken 374.35
• 10 Reineke, Chrissy FR Gates Mills Hawken 302.65
• 15 Rooney, Maya FR Chagrin Falls 262.30

Girls 200 Medley Relay

• 8 Pepper Pike Orange 1:57.14
• 9 Beachwood 1:57.15
• 10 Chagrin Falls 1:58.33
• 14 Cuyahoga Heights 1:59.01
• 15 Perry 1:59.73
• 19 Chesterland West Geauga 2:03.24

Girls 200 Freestyle

• 3 Culotta, Tori SO Gates Mills Hawken 1:56.13
• 4 Musbach, Lauren SR Gates Mills Hawken 1:56.81
• 5 Johnson, Julia SR Gates Mills Hawken 1:57.64
• 7 Klinginsmith, Lily SO Pepper Pike Orange 2:00.51
• 10 Chase, Ashley FR Chesterland West Geauga 2:02.12
• 13 Halloran, Kate SO Pepper Pike Orange 2:04.56
• 16 Klug, Isabella SR Chagrin Falls 2:05.20
• 20 Gao, Yaya SR Beachwood 2:08.02
• 22 Hodgson, Saydee JR Perry 2:08.58
• 23 Kattler, Victoria SR Cuyahoga Heights 2:09.09
• 24 Bare, Libby SR Chagrin Falls 2:09.14
• 30 Ellis, Megan JR Cuyahoga Heights 2:10.87

Girls 200 IM

• 2 Hart, Bainon SR Gates Mills Hawken 2:09.59
• 3 Stewart-Bates, Sylvia SR Gates Mills Hawken 2:10.02
• 5 Bare, Sydney JR Gates Mills Hawken 2:11.81
• 19 Kitchen, Hope SO Perry 2:22.66
• 27 Mills, Annie SO Chagrin Falls 2:26.61
• 28 Brown, Angelina FR Geneva 2:27.13

Girls 50 Freestyle

• 2 Mallett, Maggie SO Gates Mills Hawken 24.22
• 12 Bautista, Chloe FR Gates Mills Hawken 25.71
• 14 Voytek, Kenni JR Cuyahoga Heights 25.82
• 16 Eippert, Maddy SR Gates Mills Hawken 25.83
• 22 Clark, Rachel SR Gates Mills Hawken 26.12
• 26 Guddy, Ellen SR Chagrin Falls 26.38

Girls 100 Butterfly

• 2 Musbach, Lauren SR Gates Mills Hawken 58.64
• 4 Mallett, Maggie SO Gates Mills Hawken 59.31
• 6 Ream, Kaley SO Kirtland 59.71
• 7 Klinginsmith, Lily SO Pepper Pike Orange 1:00.23
• 10 Musbach, Marie FR Gates Mills Hawken 1:01.39
• 14 Fan, Emily JR Beachwood 1:04.05
• 16 O’Neill, Shannon SR Beachwood 1:05.64
• 17 LaMonica, Kate JR Chagrin Falls 1:05.79
• 24 Ishizaka, Risa SO Beachwood 1:08.05
• 25 Golovan, Sydney FR Pepper Pike Orange 1:08.56
• 30 Chase, Catelyn JR Chesterland West Geauga 1:08.91

Girls 100 Freestyle

• 2 Gilson, Ella JR Gates Mills Hawken 53.40
• 3 Katz, Chloe JR Gates Mills Hawken 55.00
• 5 Chase, Ashley FR Chesterland West Geauga 55.29
• 8 Clark, Rachel SR Gates Mills Hawken 55.69
• 15 Cunningham, Lexie FR Gates Mills Hawken 56.49
• 19 Mills, Annie SO Chagrin Falls 57.28
• 22 Gao, Yaya SR Beachwood 58.25
• 27 Guddy, Ellen SR Chagrin Falls 58.72
• 29 Hamilton, Katherine SO Pepper Pike Orange 58.84
• 30 Hoegler, Loren SR Perry 58.91

Girls 500 Freestyle

• 2 Stewart-Bates, Sylvia SR Gates Mills Hawken 5:04.74
• 3 Johnson, Julia SR Gates Mills Hawken 5:05.73
• 4 Pophal, Claire JR Gates Mills Hawken 5:08.48
• 7 Ream, Kaley SO Kirtland 5:20.21
• 11 Halloran, Kate SO Pepper Pike Orange 5:29.76
• 16 Bare, Libby SR Chagrin Falls 5:43.19
• 20 Kattler, Victoria SR Cuyahoga Heights 5:47.51
• 22 Kittle, Morgan JR Chagrin Falls 5:49.12
• 24 Golovan, Sydney FR Pepper Pike Orange 5:50.02
• 25 Scales, Claire JR Perry 5:54.08
• 26 Hurley, Lauren SR Perry 5:54.13
• 29 Hodgson, Saydee JR Perry 5:55.94
• 30 Guddy, Kendall FR Chagrin Falls 5:59.27

Girls 200 Freestyle Relay

• 2 Gates Mills Hawken 1:43.25
• 8 Chagrin Falls 1:46.22
• 9 Perry 1:46.94
• 10 Beachwood 1:47.16
• 13 Cuyahoga Heights 1:47.96
• 15 Pepper Pike Orange 1:48.70
• 17 Chesterland West Geauga 1:49.71

Girls 100 Backstroke

• 3 Sylvan, Lena JR Gates Mills Hawken 1:00.55
• 5 Doorley, Ashlyn FR Gates Mills Hawken 1:01.69
• 6 Kitchen, Hope SO Perry 1:02.09
• 9 Katz, Chloe JR Gates Mills Hawken 1:02.47
• 10 Hollington, Katie JR Pepper Pike Orange 1:02.73
• 12 Machado, Madi FR Chagrin Falls 1:03.25
• 13 Klinginsmith, Anna JR Pepper Pike Orange 1:03.55
• 25 Svette, Grace FR Chagrin Falls 1:07.07
• 26 Zahand, Olivia FR Cuyahoga Heights 1:07.37
• 27 Klug, Isabella SR Chagrin Falls 1:07.48

Girls 100 Breaststroke

• 3 Berlin, Lindsay SR Gates Mills Hawken 1:06.85
• 12 Voytek, Kenni JR Cuyahoga Heights 1:09.45
• 14 Machado, Madi FR Chagrin Falls 1:09.89
• 15 Turi, Danielle SR Gates Mills Hawken 1:10.58
• 16 Fan, Emily JR Beachwood 1:10.70
• 23 Hamilton, Katherine SO Pepper Pike Orange 1:12.41
• 24 Spremulli, Ella SO Chagrin Falls 1:12.76
• 25 Slabe, Julia SO Gates Mills Hawken 1:12.88
• 28 Brown, Angelina FR Geneva 1:13.40
• 30 Coffey, Claire SO Chagrin Falls 1:14.63

Girls 400 Freestyle Relay

• 4 Pepper Pike Orange 3:49.44
• 6 Chagrin Falls 3:55.35
• 9 Perry 4:02.77

Steve Harehttp://www.ohiovarsity.com
Steve Hare is the Chagrin Valley Conference's Sports Information Director. He also created and publishes OhioVarsity.com, an online publication dedicated to providing hyperlocal coverage to area high school athletic programs. Hare began covering high school sports for the Lake County News Herald in 1997. Hare attended Willoughby South High School through the middle of his senior year, then graduated from Berkshire High School in Burton in 1986. He played football, wrestled and was an all-Geauga county baseball player (1986). He lives in Chardon with his wife Paulette and their children.

Related Articles

Stay Connected

791FansLike
3,448FollowersFollow
364SubscribersSubscribe

Latest Articles

00:00:00

CVC TV: Trinity at Richmond Heights

CVC TV heads to Richmond Heights on Wednesday for a girls' basketball Metro Division showdown between the visiting Trinity Trojans and the host Spartans.

Kirtland outlasts Cardinal in Valley Division showdown

Kirtland and Cardinal’s showdown on Tuesday for first place in the Chagrin Valley Conference Valley Division came down to the wire…and then some…and then some.
00:00:00

CVC TV: Cardinal at Kirtland

CVC TV heads to Kirtland on Tuesday for a Valley Division first-place showdown between the visiting Cardinal Huskies and the host Hornets.

Richmond Heights clinches Metro Division title

With a 46-27 win over Cuyahoga Heights on Saturday, Richmond Heights’ girls’ basketball team clinched the Chagrin Valley Conference Metro Division title.

Brooklyn student-athletes reach milestones

It was a good week for Brooklyn student-athletes Jaiden Basinger and Shariah Gailes as both reached significant milestones on the basketball court.