Sunday, October 2, 2022

Division II & III All-Ohio Football Teams

The Ohio Prep Sportswriters Association on Wednesday released its Division II and Division III All-Ohio Football teams.

Included among the All-Ohioans were 12 Chagrin Valley Conference players.

Landing on the first team in Division II was Lakeside senior Sam Petros, an offensive lineman.

Lakeside’s Morgan Bish, a 5-foot-11, 212-pound senior defensive lineman, earned third-team honors.

First-teamers in Division III included Harvey’s Rick Coleman, a 6-foot, 165-pound quarterback, and West Geauga senior Joey DiLalla, a 5-foot-10, 170-pound kicker.

On the second team were West Geauga’s Torry Stazzone, Luca Gasbarrino, Austin Pascoe, and Lucas Sadler.

Stazzone is a 6-foot-2, 185-pound senior wide receiver/tight end, Gasbarrino is a 6-foot-3, 250-pound senior lineman, Pascoe is a 5-foot-11, 195-pound junior defensive lineman, and Sadler is a 6-foot-4, 245-pound senior linebacker.

Harvey’s Tyshawn Vance, a 5-foot-9, 155-pound sophomore wide receiver, and West Geauga’s Chris Ranallo, a 5-foot-9, 165-pound senior defensive back, were named to the third team.

Honorable mention selections in Division III included Geneva offensive lineman Gavin Juodenas, a 5-foot-11, 205-pound senior, and West Geauga’s Nathan Meyers, a 6-foot-2, 220-pound defensive lineman.

2021 Division II All-Ohio Football Teams

  • Offensive Players of the Year: Trey Martin, Green; Lamar Sperling, Akron Hoban
  • Defensive Player of the Year: Jay’ron Gibson, Cincinnati Winton Woods
  • Coaches of the Year: Rob Page, Big Walnut; Alex Garvin, Kings

First Team Offense

QB: Amare Jenkins, Dublin Scioto, 6-3, 175, sr.; Kaden Holmes, Fremont Ross, 5-11 170, jr.; Devin Sherwood, Austintown Fitch; Griffin Scalf, Cincinnati Anderson, 6-3, 205, jr.

RB: Nate Severs, Big Walnut, 5-9, 210, soph.; Lamar Sperling, Akron Hoban, 5-8, 178, jr.; Rocco Conti, Olmsted Falls, 5-9, 180, jr.; Jasiah Medley, Piqua, 6-1, 196, sr.

WR/TE: Tyson Boze, Dublin Scioto, 6-3, 190, sr.; Kaden Saunders, Westerville South, 5-11, 175, sr.; Trey Talboo, Toledo St. Francis, 6-3, 200, sr.; Sam Lee, Toledo Central Catholic, 6-6, 220, sr.; Trey Martin, Green, 6-2, 184, sr.; Joey Faulkner, Cincinnati Anderson, 6-0, 175, sr.; Adrian Norton, Riverside Stebbins, 6-1, 190, jr.

OL: Aiden Hernandez, Big Walnut, 6-2, 250, sr.; Jonathan Harder, Olentangy Berlin, 6-5, 290, sr.; Ethan Green, Fremont Ross, 6-7, 290, sr.; Jaiden Woods, Massillon Washington, 5-10, 260, sr.; Ryan Baer, Eastlake North, 6-8, 330, sr.; Sam Petros, Ashtabula Lakeside, sr.; Caleb Lyons, Piqua, 6-4, 304, sr.; Paul Haywood, Cincinnati La Salle, 6-3, 300, sr.

K: Alex Kasee, Sylvania Northview, 6-1 160 Jr.; Robby Smart, North Canton Hoover, 5-10, 150, sr.

First Team Defense

DL: Correy Craddolph, Columbus Northland, 6-0, 240, sr.; Drew Logan, North Canton Hoover; Mike Shimek, North Canton Hoover, 6-2, 220, sr.; Roosevelt Andrews, Barberton, 6-3, 220, jr.; Tico Jones, Lakewood, 6-6, 265, sr.; Brody Foley, Cincinnati Anderson, 6-6, 230, sr.; Jay’ron Gibson, Cincinnati Winton Woods, 6-0, 243, sr.; JJ Ruffin, Cincinnati La Salle, 6-3, 227, sr.

LB: Jacob Arndt, Marion Harding, 5-9, 180, sr.; Chris Jackson, Toledo Central Catholic, 6-2, 215 Sr.; Kasey Kish, Cuyahoga Falls Walsh Jesuit, 5-11, 205, sr.; Derell Bedingfield, Benedictine, 6-2, 205, sr.; Matt Rose, Brecksville-Broadview Heights, 6-2, 205, sr.; Sam Schmiesing, Piqua, 6-2, 226, jr.; Seven Blue, Cincinnati Winton Woods, 5-7, 165, sr.

DB: Garrett Stover, Big Walnut, 6-2, 195, soph.; Peyton Reasonover, Toledo Central Catholic, 6-1,170, sr.; Austin Brawley, Massillon Washington, 5-9, 180, sr.; Jamal Sumlin, Cleveland Rhodes, 6-3, 195, sr.; Ryan Ptacek, Avon, 6-3, 210, sr.; Bennett Lawrence, Olentangy Berlin, 6-1, 185, sr.

P: Charlie Durkin, Akron Hoban, 6-0, 205, sr.

Second Team Offense

QB: Trevor Van Horn, Green, 6-3, 193, sr.; Matt Natale, Cuyahoga Falls Walsh Jesuit, 6-1, 175, sr.; Aaron Filips, Medina Highland, 6-1, 200, sr.; Will Kocher, Kings Mills Kings, 6-2, 205, jr.

RB: Kentrell Marks, Parma Heights Valley Forge, 6-1, 185, sr.; Joe Caswell, Anthony Wayne, 6-0 205, jr.; Jakorion Caffey, Avon, 5-10, 190, soph.; Ty’aris Stevenson, Cincinnati Withrow, 5-11, 185, sr.

WR/TE: Nicky Pentello, Big Walnut, 5-10, 185, jr.; Lesley Andoh, Dublin Scioto, 6-1, 175, sr.; Bryson Hammer, Fremont Ross, 5-11 170, jr.; Micah McKee, Wooster, 6-5, 200, sr.; Connor Awad, Grafton Midview, 6-3, 190, sr.; Evan Upchurch, Cincinnati Anderson, 5-10, 165, sr.; Michael Mussari, Kings Mills, Kings 6-0, 165, jr.

OL: Tyler O’Reilly, Westerville South, 6-2, 260, sr.; AJ Moniaci, Teays Valley, 6-3, 300, sr.; Evan White, Anthony Wayne, 6-4, 240, sr.; Alec Lehman, North Canton Hoover, 6-1, 255, sr.; CJ Dawson, Green, 6-3, 297, sr.; Drew Holt, Akron Hoban, 6-0, 290, jr.; Joe Lubertozzi, Avon Lake, 6-1, 262, sr.; Will Edwards, Cincinnati Winton Woods, 6-3, 300, sr.

K:. Nathaniel Vakos, Avon , 6-1, 190, Sr.

Second Team Defense

DL: Dylan Fisher, Toledo Central Catholic, 6-1 270, sr.; Anthony Mosley, Lima Senior, 6-3 220 jr.; Marcus Moore, Massillon Washington; Riley Campbell, Massillon Washington, 6-3, 210, sr.; Jason Martin III, Akron Hoban, 6-0, 280, jr.; John Jackson, Barberton, 6-3, 260, sr.; Landon Hare, Piqua, 6-2, 219, sr.

LB: Nathan Depuy, Massillon Washington, 5-11, 220, sr.; Logan Brady, Uniontown Lake, 5-11, 190, sr.; Zadan Abuhamdeh, North Royalton, 6-3, 210, sr.; Tyler Smith, Grafton Midview, 5-11, 205, sr.; Nick Hoying, Kings Mills Kings, 5-11, 170, jr.; Casey O’Toole, Cincinnati Anderson, 6-2, 225, sr.; Radical Rothermel, Trenton Edgewood, 6-1, 260, sr.

DB: Jeffrey Mold, Anthony Wayne, 6-1 175, sr.; Jake Elly, Painesville Riverside, 5-11, 165, jr.; Jorden Berry, West Carrollton, 5-10 ,170, sr.; Cameron Calhoun, Cincinnati Winton Woods, 6-0, 175, jr.; Braiden Strayer, Piqua, 5-11, 165, sr.; Tremmell Wright, Xenia, 5-11, 175, jr.

P: Owen Wiley, Avon Lake, 5-11, 165, sr.

Third Team Offense

QB: Xavier Balson, North Olmsted, 6-2, 187, jr.; Nate Keller, Riverside Stebbins, 6-0, 180, sr.; Sam DeTillio, Avon, 5-11, 185, jr.; CeeJay Yarboro, Cleveland Benedictine, 6-0 175, sr.
RB: JJ Calip, Worthington Kilbourne, 5-11, 185, jr.; Cameron Macon, Barberton, 6-0, 225, sr.; Keenan Alcalde, Cincinnati Turpin, 6-1, 190, sr.; Aiden Lal, Hudson, 6-3, 210, sr.

WR/TE: Cooper Rusk, Macedonia Nordonia, 6-0, 180, sr.; Colin Pierce, Hudson, 5-10, 175, sr.; Christian Ochei, Cuyahoga Falls Walsh Jesuit, 6-2, 190, sr.; Tim Conwell, Avon, 5-10, 165, sr.; Ryan McDole, Cincinnati Turpin, 6-4, 205, sr.

OL: Michael Bush, Marion Harding, 6-4, 300, sr.; Ryan Steinbrink, Canal Winchester, 6-4, 270, jr.; Ryan Carretta, St. Charles, 6-5, 315, jr.; Brent Rombach, Toledo Central Catholic, 6-3 260 Sr.; Keshawn Haynes, Akron Hoban, 6-2, 315, sr.; Dominic Fallon, Cuyahoga Falls Walsh Jesuit, 5-11, 205, sr.; Luke Hamilton, Avon, 6-6, 280, soph.; Dominic Rivera, Olmsted Falls, 6-7, 310, jr.; Austin Rack, Cincinnati La Salle, 6-1, 275, sr.

K: Drew Rader, Wooster, 5-9, 160, sr.

Third Team Defense

DL: Jordan Pritchard-Sewell, Akron Hoban, 6-1, 265, soph.; Avery Viancourt, Avon Lake, 6-1, 176, jr.; Morgan Bish, Ashtabula Lakeside, 5-11, 212, sr.; Gavin Beasley, North Olmsted, 5-10, 195, jr.; Dalton King, Riverside Stebbins, 6-2, 215, sr.; Joshua Lukusa, Cincinnati Withrow, 6-5, 240, sr.

LB: Peyton Weiler, Teays Valley, 5-10, 190, sr.; Bryce Kahl, Anthony Wayne, 5-11 170 Sr.; Jovon Toyer, Toledo St. Francis, 5-10 255, sr.; Logan Villamagna, Macedonia Nordonia, 5-11, 180, jr.; Ryan Evans, Hudson, 6-0, 200, sr.; Jack Romanini, Cuyahoga Falls Walsh Jesuit, 5-8, 185, sr.; Brennan Catania, Hudson, 6-1, 185, sr.; Trey Carpenter, Cincinnati Turpin, LB, 6-0, 185, sr.; Nate Friesner, Toledo St. John’s, 6-1 205, sr.

DB: Julius Jackson, Toledo St. John’s, 6-1 165, sr.; Bryan Russ, Macedonia Nordonia, 5-10, 180, sr.; Kaige Lowe, Barberton, 5-11, 170, sr.; Pierden Pepe, Avon Lake, 5-11, 165, jr.; Marvin Conkle, Benedictine; Drew Covington, Cincinnati Turpin, 6-3, 175, sr.; Jack Fries, Cincinnati La Salle, 6-0, 180. sr.;

P: Carson Caudell, Kings Mills Kings, 6-1, 170, sr.

Honorable Mention

QB: Deuce Caldwell, Licking Heights, 5-9, 155, jr.; Liston Shroyer, Watkins Memorial, 6-1, 170, sr.; Brady Wink, Marion Harding, 5-9, 165, sr. ; Charlie Ciolek, Olmsted Falls, 6-4, 185, Sr.; Aidan Jones, Morrow Little Miami, 6-2, 180, sr.; Brady Ouhl, Piqua, 6-1, 179, jr.; Mason Young, Harrison, 5-9, 175, sr.

RB: Chris Edmonds, Toledo Central Catholic, 5-9, 185, jr.; Hakeem Quran, Lakewood, 5-10, 180, Sr.; Tanelle Rose, Brush, 6-0, 185, soph.; Edward Robinson III, Maple Heights, 5-11, 195, Jr. ; Deondre Bothast-Revalee, Oxford Talawanda, 5-10, 200, sr.; Max Sannella, Kings Mills Kings, 5-10, 190, sr.; TyRek Spikes, Cincinnati Winton Woods, 5-7, 165, Sr.;

WR/TE: Brayden Bischoff, Little Miami, 6-0, 175, jr.; Kevin Heichel, Medina Highland, 6-0, 170, sr.; Dom Foster, Warren G. Harding, 6-1, 180, sr.; Wesley Stokes, Marion Harding, 6-3, 200, sr.; Jared Kelley, North Olmsted, 5-11, 185, Jr.; Brandon Boyd, Cleveland Benedictine, 6-0, 173, jr. ; Jake DePaul, Avon Lake, 5-9, 165, sr.

OL: Chase Riedel, Macedonia Nordonia, 6-5, 271, sr.; Joe Sferra, Boardman, 6-3, 285, sr.; Josh Fitzgerald, Austintown Fitch, 6-3, 275, jr.; Zach McGuire, Piqua, 6-2, 291, sr.; Eli Aruri, Kings Mills Kings, 6-0, 201, jr.; Jack Bauer, Whitehouse Anthony Wayne, 6-3, 225, sr.; Mar’Teion Adams, Toledo Central Catholic, 6-3, 230, sr.; Kirk Doskocil, Brecksville-Broadview Heights, 6-3, 270, sr.; Dante Ciulli, North Royalton, 5-10, 210, sr.; Alex Azre, Willoughby South, 6-2, 275, jr.; Nick Messenger, Painesville Riverside, 6-2, 255, sr.; Anthony Illiano, Cleveland Benedictine, 6-3, 280, jr.

K: Mason Luensman, La Salle, 5-11, 180, sr.; Hayden Olcott, Olentangy, 5-11, 160, sr.; Johan Silver, Fremont Ross, 6-1 160, sr.; Andrew Lastovka, Macedonia Nordonia, 5-9, 150, sr.; Kaiden Koch, Grafton Midview, 6-0, 185, sr.

DL: Kincade Tyson, Warren G. Harding, 6-4, 200, sr.; Jeremy Callahan, Olentangy, 6-3, 230, sr.; Rashawn Turner, Marion Harding, 6-1, 230, sr.; Kyle Pawlicki, Whitehouse Anthony Wayne, 6-1, 215, sr.; Tyler Jackson, Toledo Central Catholic, 6-0, 260, jr.; Alejandro Castro, Parma, 6-2, 240, Jr.; Austin Mitchell, Avon, 6-1, 247, jr.; Dain Bartlebaugh, North Ridgeville, 6-5, 275, sr; Angel Jiminian, Westlake, 6-0, 210, sr.; Jayden Denton, Cincinnati Winton Woods, 6-3, 235, sr.; DeAndre Woolens, Cincinnati Withrow, 6-2, 255, jr.

LB: Dauvion Henderson, Whitehall, 6-0, 185, sr.; Lawrence O’Malley, Big Walnut, 5-9, 190, sr.; Zach Mullins, Mount Vernon, 6-3, 215, sr.; Jalin Sample, Independence, 5-10, 180, sr.; Mason Villarreal, Fremont Ross, 5-10, 220, jr.; Jason Ryan, Painesville Riverside, 6-2, 205, jr.; Luke Dieckman, Olmsted Falls, 6-2, 200, sr.; Trevor Norman, Avon, 6-0, 188, Sr.; Ira Sampson, Willoughby South, 6-0, 210, sr.; Dom Tromba, Painesville Riverside, 6-1, 190, sr.; Gavin Ehrhardt, Avon, 5-11, 215, jr.;

DB: Ty Miller, Uniontown Lake, 5-10, 165, jr.; De’Vonta Baskerville, Akron Hoban, 5-11, 205, sr.; Markim McKinnie, Akron Hoban, 6-0, 180, sr.; DeShawn Vaughn, Austintown Fitch, 5-10, 185, soph.; Charlie Klug, Cuyahoga Falls Walsh Jesuit, 5-10, 180, sr.; Brandon Armstrong, Westerville South, 5-8, 160, sr.; Jonny Askew, Mount Vernon, 5-9, 175 soph.; Harrison Brewster, Olentangy Berlin, 6-1, 180, soph.; Hayden Hull, Canal Winchester, 5-10, 185, sr.; Brody McLaughlin, Licking Heights, 6-1, 170, sr.; Nate Younker, Watkins Memorial, 6-0, 187, sr.; Kalijah Alejandro, Fremont Ross, 5-10, 145, sr.; Keegan Rudduck, Avon Lake, 6-0, 155, jr.; Damari Williams, Brush, 6-0,170, jr.; Torre Weatherspoon, Amherst Steele, 5-11, 175, sr.; Jumerious Hope, Cleveland Rhodes, 5-10, 175, sr.;

P: Caden Groff, Canal Winchester, 6-1, 185, sr.; Cole Tishler, Toledo Central Catholic, 5-11, 160, sr.; Isiah Fox, Lyndhurst Brush, 6-0, 160, sr.

2021 Division III All-Ohio Football Teams

  • Offensive Player of the Year: Drew Novak, Western Brown
  • Defensive Player of the Year: C.J. Hicks, Kettering Alter
  • Coach of the Year: Wes Schroeder, Granville

First Team Offense

QB: Noah Clark, Millersburg West Holmes, 5-11, 190, sr.; Braeden Goulet, Wapakoneta, 6-1, 180, Sr.; Rick Coleman, Painesville Harvey, 6-0, 165, sr.; Drew Novak, Mount Orab Western Brown, 6-6, 195, jr.; Landyn Vidourek, Hamilton Badin, 6-1, 170, sr.

RB: Devon Haley, Granville, 5-8, 180, sr.; Jason Munyan, Thornville Sheridan, 5-9, 180, sr.; Sam Williams-Dixon, Millersburg West Holmes, 6-0, 195, soph.; T.C. Caffey, Hubbard, 5-11, 205, sr.; Seth Borondy, Bellbrook, 6-2, 185, sr.; Jack Walsh, Hamilton Badin, 5-9, 175, sr.

WR/TE: Treyvhon Saunders, Columbus Hartley, 5-11, 185, sr.; Myles Bradley, Mansfield Senior, 6-1, 215, sr.; Collin Dixon, Tallmadge, 6-2, 210, jr.; Eric Holley, Akron East, 6-3, 195, sr.; Dylan Novak, Mount Orab Western Brown, 6-4, 205, sr.

OL: Matthew Weaver, Millersburg West Holmes, 6-1 200, sr.; Stashu Patterson, St. Marys Memorial, 5-11, 210, Sr.; Tariq Montgomery, Akron St. Vincent-St. Mary, 6-5, 310, sr.; Cale Doyle, Chagrin Falls Kenston, 6-3, 295, sr.; Brandon Wilson, Parma Padua Franciscan, 6-4, 265, sr.; Nick Moore, Cincinnati Northwest, 6-4, 288, sr.; Davis Featherstone, Tipp City Tippecanoe, 6-4, 264, sr.; Henry Birchwell, Hamilton Badin, 6-0, 230, sr.

K: Joey DiLalla, Chesterland West Geauga, 5-10, 170, sr.

First Team Defense

DL: Thadd Huff, London, 6-2, 235, sr.; Daniel Tooson, Columbus Hartley, 6-0, 270, sr.; Dylan Giesige, St. Marys Memorial, 6-3, 215, sr.; Connor Preisel, Parma Heights Holy Name, 6-3, 245, sr.; Alex Kisley, Chardon, 6-2, 205, jr.; Logan Neu, Hamilton Badin, 6-2, 220, sr.

LB: Isaiah Jones, London, 6-3, 230, sr.; Elisha Baldridge, West Holmes, 6-3, 215, jr.; Grant Mastin, Jackson, 6-1, 230, sr.; Matthew Beach, New Philadelphia, 6-0, 185, sr.; Mekhi Bradley, Mansfield Senior, 6-2, 253, jr.; Myles Aldrich, Lima Shawnee, 6-0, 195, sr.; Ben Barnes, Medina Buckeye, 5-11, 184, sr.; Tommy Bebie, Rocky River, 6-1, 205, sr.; CJ Hicks, Kettering Alter, 6-4, 215, sr.; Cayd Everhart, Tipp City Tippecanoe, 5-11, 183, sr.; Ashton Ault, Bellbrook 6-0, 210, sr.

DB: Diante Latham, Columbus Beechcroft, 5-8, 151, sr.; Nathanael Sulka, Chardon, 6-4, 205, sr.; Trey Liebhardt, Chardon, 6-0, 175, jr.; .Jason Rindler, Tipp City Tippecanoe, 6-3, 189, sr.; Darian Leslie, Dayton Dunbar, 5-10, 180, sr.; Carson Cheek, Hamilton Badin, 5-10, 150, soph.

P: Alex Contreras, Buckeye Valley, 6-1, 175, sr.

Second Team Offense

QB: Cayden Shidone, Caledonia River Valley, 5-11, 185, jr.; Carsyn Crouch, Granville, 6-2, 180, sr.; Jacob Winters, Jackson, 6-3, 215, jr.; Ty Hurst, Tallmadge, 6-2, 170, sr.; Broc Lowry, Canfield, 6-3, 193, sr.

RB: Elijah Jackson, Monroe, 6-0, 210, jr.; Jayden LeBeau, Washington CH Miami Trace, 6-1, 205, sr.; Kesean Jackson, Tiffin Columbian, 5-9, 170, sr.; Karson Berry, Lexington, 5-10, 185, sr.; Sean Carr, Chardon, 5-11, 190, sr.; Brock Short, Greenville, 5-8, 155, jr.

WR/TE: Karson Lang, Caledonia River Valley, 6-2, 170, sr.; Jalen Goins-Chandler, Dresden Tri-Valley, 5-11, 160, sr.; Torry Stazzone, Chesterland West Geauga, 6-2, 185, sr.; J.P. Germano, Chagrin Falls Kenston, 6-1, 185, sr.; Braedyn Moore, Hamilton Badin, 6-1, 180, jr.; Kenyon Owens, Dayton Chaminade Julienne, 5-11, 180, sr.

OL: Jalen Slappy, Columbus Eastmoor Academy, 6-6, 280, sr.; Jalen Carpenter, Columbus DeSales, 6-3, 240, sr.; Julian Jackson, Zanesville, 6-2, 285, sr.; Keisean Johnson-Wilson, Streetsboro, 6-2, 285, sr.; Aidan Palmer, Richfield Revere, 6-5 280, Sr.; Luca Gasbarrino, Chesterland West Geauga, 6-3, 250, sr.; Austin Montgomery, Kettering Alter, 6-4 215, sr.; Cameron Weil, Mount Orab Western Brown, 6-3, 290, sr.

K: Rudy Kessinger, Columbus Watterson, 6-0, 165, soph.

Second Team Defense

DL: Kanye Evans, Zanesville, 6-2, 253, sr.; Bryson Getz, Akron St. Vincent-St. Mary, 6-2, 230, jr.; Austin Pascoe, Chesterland West Geauga, 5-11, 195, jr.; Nesta Owens, Dayton Chaminade Julienne, 6-1, 225, jr.; Ashton Kooken, Bellbrook, 6-2, 205, sr.; Hunter Harrison, Hamilton Badin, 6-2-, 270, jr.

LB: Diamonte Salley, Columbus Eastmoor Academy, 6-1, 176, sr.; Brandon Kinney, Steubenville, 6-2, 215, sr.; Reid Beddow, Norton, height, weight, year; Christian Neff, Ravenna, 6-3, 190, sr.; Ben DiMarco, Chagrin Falls Kenston, 5-10, 180, jr.; Lucas Sadler, Chesterland West Geauga, 6-4, 245, sr.; Wyatt McPherson, Monroe, 6-1, 195, jr.; Elliot Braun, Dayton Carroll, 6-3, 220, sr.

DB: Caden McDermott, Granville, 5-8, 180, sr.; T.C. Molk, Dover, 6-0, 175, sr.; Kadin Schmitz, Ashland, 6-1, 210, sr.; Shawn Lodge, Akron St. Vincent-St. Mary, 6-1, 170, sr.; Ryan Moskal, Chardon Notre Dame-Cathedral Latin, 5-8, 166, sr.; Jack Moore, New Richmond, 6-0, 171, jr.

P: Nathaniel Wallace-Dilling, Columbus DeSales, 6-2, 175, sr.; Braedon Spies, Rocky River, 6-2, 185, sr.

Third Team Offense

QB: Drew Burkhart, Dresden Tri-Valley, 6-2, 175, sr.; Phaeton Hill, Steubenville, 6-1,175, jr.; Alex Henry, Chardon, 6-3, 195, jr.

RB: Tyreese Ford, Columbus South, 6-0, 285, sr.; George Linberger, Akron St. Vincent-St. Mary, 5-11, 210, sr.; Preston Taylor, Copley, 6-1, 185, sr.; Sean Patrick, Chagrin Falls Kenston, 5-10, 175, soph.; Marquise Hall, Parma Padua Franciscan, 5-10, 175, soph.

WR/TE: Tyshawn Vance, Painesville Harvey, 5-9, 155, soph.; Alex McDonald, Chardon, 6-3, 230, sr.; Keshawn Barber, Cincinnati Hughes, 6-2, 175, sr.; Jude Hooks, Franklin Bishop Fenwick, 6-1, 180, jr.; Ethan Yoder, Bellefontaine, 5-11, sr.

OL: Andrew McFeeters, Columbus Hartley, 6-1, 260, sr.; Antwoine Reed, Columbus Beechcroft, 6-5, 250, sr.; Holden Bowen, Thornville Sheridan, 6-3, 245, sr.; Tyler Little, Dover, 6-0, 190, sr.; Trevor Houts, Wapakoneta, 5-11, 225, sr.; Daniel Hopkins, Norton, 6-1, 255, jjr.; Aiden Andrako, Rocky River, 6-3, 235, jr.; Aidan Ischay, Chardon, 6-1, 250, sr.; Sam Vine, Bellbrook, 6-0, 235, jr.

K: Elliot Warner, New Philadelphia, 6-1, 180, sr.

Third Team Defense

DL: Ty Jones, Jackson, 5-11, 180, sr.; Davian Greenlee, Akron Buchtel, 5-8, 230, jr.; Josh Grambo, Chardon Notre Dame-Cathedral Latin, 6-3, 185, soph.; Antwan Blackshear, Trotwood Trotwood-Madison, 6-2, 310, sr.; Tayleon Waterhouse, Dayton Ponitz, 6-3, 205, sr.; Cole Rhett, Watterson, 6-6, 285, jr.

LB: Max Shulaw, Columbus DeSales, 6-1, 215, soph.; Dominic Purcell, Columbus Watterson, 5-11, 190, soph.; Dylan Newsome, Columbus Hartley, 5-10, 185, jr.; Ryan McVicker, Dover, 6-1, 275, sr.; Brody Conley, Tiffin Columbian, 5-10, 201, sr.; Peyton Gardner, Norton, 5-11, 195, sr.; Christian Hall, Chardon, 6-1, 205, sr.; Sullivan Ashcraft, Bellefontaine, 6-0, 210, jr.

DB: Dominic Orsini, Columbus Watterson, 5-10, 185, sr.; Tucker Kaufman, Millersburg West Holmes, 5-8, 155, sr.; Eric Jones Jr., Parma Heights Holy Name, 6-0, 180, sr.; Chris Ranallo, Chesterland West Geauga, 5-9, 165, sr.; Mike Lantz, Kettering Alter, 6-0, 175, sr.; Ethan Adkins, Franklin, 5-11, 155, sr.

P: Lucas Lane, Dover, 6-3, 170, jr.; Tracker Newberry, Goshen, 5-9, 210, sr.

Honorable Mention

QB: Alex Moore, Aurora, 6-2, 210, sr.; Maysun Klimak, Streetsboro, 5-10, 180, sr.; Landon Wheatley, Athens, 5-11, 170, jr.; Weston Melvin, Miami Trace, 5-10, 160, sr.; Brock Hill, Mansfield Senior, 6-0, 190, sr.; Ayden Hall, Dover, 6-3, 175, sr.; Luke Chandler, Dayton Chaminade Julienne, 6-1, 185, sr.

RB: Aiden Henderson, Aurora, 6-1, 185, sr.; Antwuan Burns, London, 5-7, 185, sr.; Jabari Harris, Columbus South, 5-10, 168, soph.; Cameron Jewell, Jonathan Alder, 6-0, 190, soph.; Nyal Johnson, Hartley, 5-10, 200, sr.; Zach Bartlett, Marietta, 5-11, 200, sr.; Max Lee, Chillicothe, 5-10, 200, jr.; Cade Wolford, Jackson, 5-8, 155, soph. Jordan Martin, Zanesville, 5-8, 145, sr.; Reise Meechan, New Philadelphia, 6-0, 180, sr.; Connor McGarry, Dover, 5-9, 185, sr.; Spencer Ostovich, Steubenville, 6-1, 220, jr.; Kriztion Sanchez, Parma Heights Holy Name, 5-11, 220, jr.; Mark Tomei, Chardon Notre Dame-Cathedral Latin, 5-11, 155, sr.; Pawie Ault, Bay Village Bay, 5-9, 165, jr.; Johnny Bebie, Rocky River, 5-9, 185, jr.; Trey Cornist, Cincinnati Mount Healthy, 5-9, 210, jr., Keyontrez Devaughn, Cincinnati Hughes, 5-10, 195, sr.; Brayden Fraasmann, Hamilton Ross, 6-2, 200, sr.; Bo Snider, New Richmond, 6-1 ,175, sr.

WR/TE: Jack Cardaman, Aurora, 6-0, 165, sr.; Preston Hopperton, Streetsboro, 5-10, 175, soph.; Christian Hilton, Granville, 6-1, 185, sr.; JJ Simmons, Beechcroft, 5-11, 175, sr.; Levi Neal, Athens, 6-3, 190, jr.; Jack Koerper, Tiffin Columbian, 5-10, 150, soph.; Isaiah Sweeny, Toledo Rogers, 6-0, 170, sr.; Joey Farthing, Dover, 6-5, 180, sr.; Garrett Eastep, Millersburg West Holmes, 6-1, 170, sr.; Brenton Jones, Steubenville, 6-2, 190, sr.; Will Eppich, Chardon Notre Dame-Cathedral Latin, 5-8, 162, sr.; Benicio Roman, Parma Padua Franciscan, 5-11, 160, sr.; Stan Hueler, Rocky River, 6-3, 230, jr.:

OL: Kevin Bittaker, Lodi Cloverleaf, 6-0, 200, sr.; Alex Goodrick, Hubbard, 6-5, 280, sr.; Nick Bowen, Canfield, 6-1, 285, sr.; Ben Chaney, Hubbard, 6-6, 305, jr.; Antonio Burns, London, 5-7, 235, sr.; Jaylin Galloway, Columbus South, 6-1, 282, soph.; Cheney Gross, London, 6-0, 225, sr.; Aaron Hiener, Marietta, 6-1, 325, Sr.; Dylan Alltop, Miami Trace, 6-2, 295, sr.; Leyton Nossa, Lexington, 6-2, 235, sr.; Ahman Thomas, Mansfield Senior, 6-3, 280, soph.; Cameron Clarkson, New Philadelphia, 6-3, 265, jr.; Cam Daley, Steubenville, 6-0, 275, jr.; Collin Gardner, Millersburg West Holmes, 6-0, 240, jr.; Jacob Kinder, Dresden Tri-Valley, 6-1, 240, sr.; Trevor Prudhoe, Bay Villlage Bay 6-2, 245, sr.; Gavin Juodenas, Geneva, 5-11, 205, sr.; T.J. Altman, Chardon, 5-11, 215, sr.; Christopher Vance, Parma Padua Franciscan, 6-1, 265, jr.; Stanley Watts, Parma Heights Holy Name, 6-1, 240, sr.;

K: Ben Hudak, Tallmadge, 6-1, 155, sr.; Jackson Kleather, Tipp City Tippecanoe, 5-10, 158, jr.; Ethan Crabtree, Jackson, 5-8, 140, soph.; Sean Putt, Mansfield Senior, 5-10, 165, jr.; Nick Ginsburg, Millersburg West Holmes, 5-10, 150, jr.; Mack Massad, Rocky River, 5-9, 175, Jr. ;

DL: Kevin Paul, Aurora, 6-3, 275, sr.; Josh Hammerschmidt, Norton, 5-11, 195, jr.; Bobby Vahalik, Granville, 5-11, 215, sr.; Matt Dwyer, Lexington, 6-0, 215, jr.; Devin Smith, Toledo Rogers, 6-1, 320, jr.; Carter Fay, Lima Shawnee, 6-5, 215, jr.; Jaden Lowery, New Philadelphia, 6-5, 220, sr.; Korben Felton, Millersburg West Holmes, 6-0, 185, jr.; Kye Fleming, Steubenville, 5-10, 245, sr.; Walker Graham, Millersburg West Holmes, 6-0, 189, sr.; Aaron Frueh, Dresden Tri-Valley, 6-5, 190, jr.; Nathan Meyers, Chesterland West Geauga, 6-2, 220, sr.; Anthony Perry, Parma Padua Franciscan, 6-3, 185, sr.; Michael Washington, Chardon, 6-1, 215, sr.; Mason Craycraft, Parma Heights Holy Name, 5-11, 215, sr.;

LB: Toby Smith, Canfield, 6-0, 215, sr.; Zander Hopkins, Tallmadge, 6-1, 210, jr.; Will Garrison, River Valley, 6-1, 210, jr.; Riley Gibbs, Hamilton Township, 6-0, 215, sr.; Chase Maynard, Jonathan Alder, 5-11, 210, sr.; Weston Davis, Marietta, 5-9, 185, jr.; Isaac McCory, Chillicothe, 6-1, 225, sr.; Eli Gordon, Sheridan, 5-10, 175, sr.; Drew Bragg, Jackson, 6-2, 200, sr.; Alex Hoeffel, Defiance, 5-9, 205, sr.; Tanner Howell, St. Marys Memorial, 5-11, 185, sr.; Conner Wade, Zanesville, 6-0, 225, sr.; Bret Shearer, Millersburg West Holmes, 5-10, 210, sr.; Tylik Sims, Steubenville, 6-0, 185, jr.; Hansel Holmes, Dresden Tri-Valley, 5-10, 180, jr.; Matt Urda, Chardon Notre Dame-Cathedral Latin, 5-11, 185, jr.; Heath Fetchik, Chardon, 6-0, 190, jr.; Rocco Perrico, Chardon, 5-11, 190, Sr.; Austin Wondolowski, Parma Heights Holy Name, 5-11, 190, jr.

DB: Kaymen Marshall, Medina Buckeye, 5-8, 147, sr.; Cade Cass, Lodi Cloverleaf, 5-8, 165, sr.; Connor Adelman, Louisville, 5-10, 196, sr.; Drew Carroce, Canfield, 6-0, 188, sr.; Richard Kenny, Columbus Hartley, 5-10, 170, sr.; Rechee Smith, Columbus DeSales, 5-11, 175, sr.; Xzavier Doss, Chillicothe, 5-11, 175, sr.; Andrew Holden, Sheridan, 5-9, 165, jr.; Elijah Thomas, Sylvania Southview, 5-9, 150, jr.; Ja’ontay O’Bryant, Mansfield Senior, 6-2, 175, soph.; Gunther Kissell, Tiffin Columbian, 5-11, 168, sr.; Ben Hamm, Dover, 6-3, 175, jr.; Niko Suriano, Steubenville, 5-8, 160, sr.; Brody Goldsmith, Zanesville, 5-8, 155, sr.; Alex Williams, Dresden Tri-Valley, 5-10, 150, jr.; Ryan King, Parma Padua Franciscan, 5-11, 150, Sr.; Andrew Bruce, Chardon, 5-11, 175, soph., Leo Colombi, Chardon, 6-3, 175, soph.; Thomas Ware, Cleveland Collinwood, 5-7, 140, jr.;

P: Brendan Zurbrugg, Alliance, 6-3, 180, soph.; Nick Bertolini, Akron St. Vincent-St. Mary, 6-1, 180, jr.; Michael Franklin, Sandusky, 6-0, 195, sr.; Brendan Spellman, Bay Village Bay, 5-9, 160, soph.

 

Steve Harehttp://www.ohiovarsity.com
Steve Hare is the Chagrin Valley Conference's Sports Information Director. He also created and publishes OhioVarsity.com, an online publication dedicated to providing hyperlocal coverage to area high school athletic programs. Hare began covering high school sports for the Lake County News Herald in 1997. Hare attended Willoughby South High School through the middle of his senior year, then graduated from Berkshire High School in Burton in 1986. He played football, wrestled and was an all-Geauga county baseball player (1986). He lives in Chardon with his wife Paulette and their children.

Related Articles

Stay Connected

714FansLike
3,222FollowersFollow
364SubscribersSubscribe

Latest Articles

Kirtland overpowers Perry in clash of Chagrin Division titans

Kirtland scored 36 unanswered points in a 36-16 win over visiting Perry in a clash of CVC Chagrin Division titans.
00:00:00

CVC TV: Lakeside at Chagrin Falls

CVC TV heads to Chagrin Falls for a Week 7 matchup between the host Tigers and visiting Lakeside Dragons.

Wickliffe readies for postseason with win over Brooklyn

Wickliffe took another step in preparing for the postseason with a 4-0 win over visiting Brooklyn on Thursday.

Hawken blanks Orange

Ally Taylor, Josie Culver, and Evelyn Lally scored goals in leading Hawken to a 3-0 win over visiting Orange on Thursday.

Chagrin Falls, Orange headed to the district tournament

Chagrin Falls won a sectional title and Orange finished among the top three and will join the Tigers at the district tournament next week.