Hawken wins Chagrin Division tournament title

0
687

GATES MILLS—With three individual and a runner-up, Hawken cruised to the Chagrin Valley Conference Chagrin Division tennis tournament championship on Saturday.

The Hawks finished with 27 points while Beachwood was second with 22. Orange placed third with 21, Chagrin Falls was fourth with 20 and West Geauga was fifth with 10 and Crestwood placed sixth with five points.

Eliana Yang and Bea Hardacre won at second singles and third singles, respectively, while Jamie Park and Eden Grossman teamed up to finish first in second doubles for the Hawks.

Yang opened with a 6-2, 6-1 win in the semifinals then topped Beachwood’s Abby Cherian in the championship match, 6-0, 6-1.

Hardacre won 6-0, 6-1 in the semifinals and closed out her title run with a 6-1, 6-1 win over Chagrin Falls’ Lyla Breeden in the championship bout.

Park and Grossman advanced to the championship match with a 6-4, 6-1 win over Beachwood’s second doubles team. The Hawks then outdueled Orange’s tandem of Nina Dzidzishvilli and Stella Colich in the championship bout, 6-4, 7-6 (8-6).

Orange’s Alexis Nyborg won the first singles title with a 6-0, 6-0 win in the semis and a 6-1, 6-1 win over Chagrin Falls’ Adelaide Doman in the championship round.

Beachwood’s Zelin Zhang and Emily Fan won at first doubles.

They won 6-0, 6-0 in the semifinals and then beat Hawken’s Anjali Jawa and Ellie Faber in the title round, 6-2, 6-4.

FULL RESULTS

First Singles

1: Nyborg (Orange)
2: Doman (Chagrin Falls)
3: Garber (Hawken)
4: Yan (Beachwood)
5: Radatz (West Geauga)
6: Downs (Crestwood)

Second Singles

1: Yang (Hawken)
2: Cherian (Beachwood)
3: Catney (Chagrin Falls)
4: Paradise (Orange)
5: O’Brien (West Geauga)
6: Soroboro (Crestwood)

Third Singles

1: Hardacre (Hawken)
2: Breeden (Chagrin Falls)
3: Owens (Beachwood)
4: Perry (Orange)
5: Skerbec (West Geauga)
6: Kasper (Crestwood)

First Doubles

1: Zhang/Fan (Beachwood)
2: Jawa/ Faber (Hawken)
3: Borsch/Meyer (Orange)
4. Williams/Goyzman (Chagrin Falls)
5: Simone/Hogrefe (West Geauga)
6: Glova/Sayre (Crestwood)

Second Doubles

1: Park/ Grossman (Hawken)
2: Dzidzishvilli/ Colich (Orange)
3: Chellu/Chen (Beachwood)
4: Ollila/Williams (Chagrin Falls)
5: Flowers/Maguire (West Geauga)
6: Chesla/Simon (Crestwood)