Wednesday, February 1, 2023

18 CVC players earn All-Ohio honors in Division IV & V

The Ohio Prep Sportswriters Association on Tuesday released its 2022 Division IV and V All-Ohio teams.

A total of 18 Chagrin Valley Conference players were included on those All-Ohio Teams.

In Division IV, Edgewood senior wide receiver Christian Cunningham earned first-team honors while junior linebacker Seth Enos was named to the third team.

Perry landed six players on the Division V All-Ohio team while Berkshire had five players selected.

Representing the Pirates on the first team were junior wide receiver Brayden Richards and senior offensive lineman A.J. Kifus. Senior defensive lineman Brian Cox and sophomore linebacker Owen McKoon both were named to the second team, and sophomore quarterback Walter Moses and junior running back Jayden Studio earned third-team honors.

Berkshire junior quarterback Miles Miller was named first-team All-Ohio while senior wide receiver Josh Brown was a second-team selection. Senior linebacker Elijah Southern and sophomore offensive lineman Jason Brent were named third team, and senior kicker Salvatore Vargas was an honorable mention selection.

Beachwood and Chagrin Falls both had two players named All-Ohio.

Uzonna Nzekwe, a senior linebacker, represented the Bison on the first team while junior defensive back Jake Burkons was named third team.

Crestwood sophomore running back Nate Blasiole and junior offensive lineman Cody Brugmann both were honorable mention selections.

Chagrin Falls senior linebacker Charlie Frederick earned third-team All-Ohio honors.

The full Division IV and V All-Ohio teams are listed below.

2022 OPSWA Division IV All-Ohio Football Team

  • Offensive Player of the Year: CJ Hester, Wyoming
  • Defensive Player of the Year: Arvell Reese, Cleveland Glenville
  • Coaches of the Year: Brandon Hanna, Jefferson Area; Mike Bell, Columbus East

First Team Offense

  • QB: Aiden Pratt, Van Wert, 6-4, 205, sr.; Newton Hoops, Unioto, 6-2, 195, jr.; Mason Wolfe, Millersburg West Holmes, 6-3, 190, sr.; Cayden Shidone, Caledonia River Valley, 6-0, 185, sr.; Dru DeShields, QB, Beloit West Branch, 6-3, 185, sr.; Poochie Snyder, Canton South, 6-0, 160, jr.; Jackson Johnson, Salem, 5-10, 165, sr.
  • RB: Levi Ellis, Elyria Catholic, 5-11, 195, sr.; D’Shawntae Jones, Cleveland Glenville, 5-11, 220, jr.; Hunter Rose, New Lexington, 5-8, 175, Sr.; Sam Williams-Dixon, Millersburg West Holmes, 5-11, 200, jr.; Taizaun Burns, Columbus East, 5-10, 165, soph.; CJ Hester, Cincinnati Wyoming, 5-11, 190, sr.
  • WR/TE: Damarion Witten, Cleveland Glenville, 6-3, 220, jr.; Ty Ray, Bellevue, 5-11, 145, sr.; Grant Butler, Caledonia River Valley, 6-4, 170, sr.; Kyle Maltarich, Millersburg West Holmes 6-3, 180, jr.; Jonathan Hildebrand, Urbana, 5-10, 170, sr.; Marcel Boyce Jr., Akron Buchtel, 6-2, 205, sr.; Tavon Castle, Canton South, 6-1, 185, jr.
  • OL: Fred Johnson Jr., Cleveland Glenville, 6-5, 320, jr.; Kaden Riddle, Bellville Clear Fork, 6-4, 270, sr.; Isaac Clary, Gallipolis Gallia Academy, 6-7, 305, sr.; Mason Ludwig, East Liverpool, 6-5, 290, sr.; Jordan Hall, KIPP Columbus, 6-8, 330, sr.; Owen Trick, Clarksville Clinton-Massie, 6-2, 265, sr.; AJ Howard, Cincinnati Wyoming, 6-0, 260, sr.; Mitchell Coffee, Beloit West Branch, 6-3, 245, sr.
  • K: Jon Normington-Slay, Sandusky Perkins, 6-4, 170, sr.

First Team Defense

  • DL: Travis Merrill, Elyria Catholic, 6-4, 240, sr.; Landon Kurtzman, Galion, 6-1, 217, sr.; Caleb Stoner, Napoleon, 6-4, 225, Sr.; Sidikiba Kaba, KIPP Columbus, 6-2, 270, sr.; Elias Rudolph, Cincinnati Taft, 6-5, 220, jr.; Joel Allen, Cincinnati Wyoming, 6-1, 270, sr.; Jermaine James, Akron Buchtel, 6-0, 205, sr.
  • LB: Arvell Reese, Cleveland Glenville, 6-3, 245, sr.; Tony Grasso, Elyria Catholic, 6-0, 215, sr.; Blayton Reid, Circleville Logan Elm, 5-9, 180, sr.; Elisha Baldridge, Millersburg West Holmes 6-3, 230, sr.; Anthony Murphy, Hartley, 6-2, 225, sr.; Jeremy Henry, Dayton Northridge, 6-1, 205, sr.; Rayvon Rogan, Urbana, 5-9, 185, sr.
  • DB: Bryce West, Cleveland Glenville, 6-0, 175, jr.; Cameron Frazier, KIPP Columbus, 5-11, 170, jr.; Tayshawn Banks, Cincinnati Taft, 6-1, 175, jr.; Beamer Walker, St. Bernard Roger Bacon, 6-0, 170, sr.; Jay’Quan Bostic, Cincinnati Taft, 6-3, 180, jr.
  • P: Landon Campbell, Galion, 6-1, 195, jr.
  • Second Team OffenseQB: Logan Lesch, Sandusky Perkins, 6-2, 180, jr.; Kaden Holman, Upper Sandusky, 6-1, 175, jr.; Grant Hitchcock, Jefferson Area, 5-11, 180, sr.; Caden Moore, Cambridge, 5-10, 170, sr.; Tymir Wynn, KIPP Columbus, 5-11, 165, jr.; Quaid Hauer, Cincinnati Wyoming, 6-2, 215, jr.
  • RB: Brylen Parker, Van Wert, 5-11, 190, Jr.; Aiden Hinkle, St. Marys Memorial, 6-0, 210, sr.; Chase Oehlstrom, Carrollton, 5-9, 170, sr.; Charles Hawkins, Cincinnati Taft, 5-11, 205, jr.; Preston Hopperton, Streetsboro, 5-10, 185, jr.: Alex Grzyb, Struthers, 5-11, 160, jr.
  • WR/TE: Aidan Fitzgerald, Mentor Lake Catholic, 6-4, 190, sr.; Maddix Crutchfield, Van Wert, 6-1, 220, sr.; Issaiah Ramsey, Shelby, 6-3, 190, jr.; Tatem Toth, New Lexington, 6-2, 180, sr.; Brendan Laret, Hartley, 6-3, 250, jr.; Christian Martig, Beloit West Branch, 5-10, 165, sr.
  • OL: Braylon Smith, Cleveland Glenville, 6-4, 303, sr.; Austin Yoakum, Sandusky Perkins, 6-1, 240, sr.; Trent Wycuff, St. Marys Memorial, 6-1, 165, sr.; Collin Gardner, Millersburg West Holmes, 6-0, 240, sr.; Breydon Webb, Urbana, 6-4, 275, jr.; Ryan Stevens, St. Paris Graham, 6-1, 260, sr.; Oliver Mayer, Peninsula Woodridge, 6-3, 245, sr.
  • K: Nick Ginsburg, Millersburg West Holmes, 5-10, 150, sr.; Derek Morris, Franklin Bishop Fenwick, 6-1, 190, jr.

Second Team Defense

  • DL: Jace Schaefer, St. Marys Memorial, 6-4, 200, sr.; Drue Jozwiak, St. Clairsville, 6-1, 210, sr.; Wade Pauley, McConnelsville Morgan, 6-3, 235, sr.; Donovan Davis, Hartley, 6-1, 285, jr.; Zach Potter, Franklin Bishop Fenwick, 6-5, 250, sr.; Lance Byndon, Cincinnati Taft, 6-3, 250, sr.; Thomas Egli, Beloit West Branch, 6-6, 225, sr.
  • LB: Tavion Thomas, Elyria Catholic, 5-10, 200, sr.; Trey Hoover, Rayland Buckeye Local, 6-0, 220, sr.; Kyjhaun Hopkins, Steubenville, 6-0, 220 sr.; Denim Cook, Hartley, 6-4, 215, soph.; Ronald Cutts, Cincinnati Taft, 6-1, 215, sr.; Kale Shaffer, Franklin Bishop Fenwick, 6-2, 225, sr.; Michael Kanagy, Beloit West Branch, 6-3, 180, sr.
  • DB: Braylon West, Cleveland Glenville, 5-8, 187, sr.; Colin Ginley, Elyria Catholic, 6-3, 170, sr.; Tyson Rodriguez, Wauseon, 6-0, 175, jr.; Kolton Thomas, Gnadenhutten Indian Valley, 6-0, 170, jr.; Jayden Kelly, Dayton Northridge, 5-8, 155, sr.
  • P: Carson Copeland, McConnelsville Morgan, 6-1, 225 sr.

Third Team Offense

  • QB: Alex Williams, Rossford, 6-0, 205, sr.; Lukas Ratliff, New Lexington, 6-4, 190, sr.; Brody Fellure, Gallipolis Gallia Academy, 6-1, 185, sr.; Phaeton Hill, Steubenville, 6-3,180, sr.; Hayden Rodgers, Licking Valley, 6-2, 175, jr.; Will Donahoe, Urbana, 5-11, 185, jr.; Jude Hooks, Franklin Bishop Fenwick 6-1, 180, sr.
  • RB: DeAunte Hubbard, Hartley, 6-0, 200, sr.; Nathan Sheets, Johnstown, 5-11, 190, sr.; Ty Snyder, Cincinnati McNicholas, 5-9, 230, sr.; Ben Montgomery, Sheffield Brookside, 5-11, 180, jr.; Mike Palmer, Girard, 6-1, 175, sr.
  • WR/TE: Milique Herron, Cleveland Glenville, 6-0, 170, sr.; Christian Cunningham, Ashtabula Edgewood, 6-2, 180, sr.; Jake Morrison, Rossford, 6-5, 185, Sr.; Davion Bahr, Cambridge, 6-2, 180, sr.; KeShaun Golden, Dayton Dunbar, 6-0, 150, sr.
  • OL: Nick Pisano, Mentor Lake Catholic, 6-0, 250, sr.; Evan Smith, Elyria Catholic. 6-3, 265, sr.; Mason Pawloski, Jefferson Area, 6-0, 255, sr.; Jackson Smith, Elyria Catholic, 6-4, 250, jr.; Theo Davis, Cincinnati Wyoming, 6-4, 220, sr.; Mathew Swisher, Franklin Bishop Fenwick, 6-1, 225, jr.; Ben Chaney, Hubbard, 6-5, 300, sr.
  • K: Jensen Yarosh, Jefferson Area, 6-1, jr.; Dom Incorvati, Streetsboro, 6-0, 180, sr.; Daniel Miller, Gnadenhutten Indian Valley, 5-9, 160, sr.

Third Team Defense

  • DL: Zach Pearl, Elyria Catholic, 6-2, 225, sr.; Jaylen Hunter-Short, Warrensville Heights, 6-2, 225, sr.; Colin Kenneally, Elyria Catholic, 6-3, 210, sr.; Elijah Williams-Dixon, Millersburg West Holmes, 6-4, 210, soph.; Joseph Cobins, Dayton Northridge, 6-3, 235, jr.; Brady Rice, Eaton, 6-4, 255, sr.; Taysear Williams, Peninsula Woodridge, 5-10, 175, jr.; Marques Turner, Akron Buchtel, 6-4, 220, sr.
  • LB: Seth Enos, Ashtabula Edgewood, 5-10, 197, jr.; Wade Woodworth, Jefferson Area, 6-0, 200, sr.; Luke Schlosser, Bellville Clear Fork, 5-8, 160, Jr.; Kasen Abbott, Ready, 5-8, 221, soph.; Will Garrison, River Valley, 6-1, 215, sr.; Kent Guyer, St. Bernard Roger Bacon, 6-0, 190, sr.; Devin Braham, Struthers, 5-10, 175, soph.; Ethan Fricke, Canton South, 5-8, 185, jr.
  • DB: Malik Davis, Cleveland Glenville, 5-10, 165, sr.; T.J. Gibbons, Mentor Lake Catholic, 6-2, 180, sr.; TJ Meeks, Springfield Shawnee, 5-9, 170, jr.; Bobby Alejars, Girard, 6-2, 180, sr.; Anthony Carter, Struthers, 6-0, 189, jr.
  • P: Alex Grace, Cincinnati Indian Hill, 6-4, 180, jr.;

Honorable Mention

  • QB: Caleb Schneider, Johnstown, 6-1, 200, sr.; Isaac Molihan, Vinton County, 5-11, 195, sr.; Aaron Walters, Circleville Logan Elm, 6-0, 175, soph.; Hayden Collins, Fairfield Union, 5-11, 155, sr.; Braxton Baumberger, Mogadore Field, 6-0, 185, sr.; Austin Cline, Lisbon Beaver, 6-3, 210, jr.; Andrew Vera, St. Clairsville, 6-0, 180, sr. ; Wayne “Tre” Lindsay, East, 5-11, 175, sr.; Jayvian Graves, Dayton Dunbar, 5-8, 165, jr.; Stephen Sims, Girard, 5-10, 165, soph.; Eli Hollingsworth, St. Paris Graham, 5-9, 180, sr.
  • RB: Gabe Ivy, Galion, 5-9, 150, Jr.; Jason Williams, Vincent Warren, 5-9, 182, jr.; Garrett Brown, Vinton County, 6-1, 210, jr.; Andrew Potts, Greenfield McClain, 6-0, 220, jr.; Jase Hurd, Waverly, 5-8, 165, jr.; Hudson Shamblin, Gallipolis Gallia Academy, 6-0, 185, jr.; Gavin Henry, Gnadenhutten Indian Valley, 5-10, 180, sr.; Jacob Walker, St. Clairsville, 5-9, 195, sr.; Gavin Bozica, Steubenville, 6-0, 230 sr.; Brian Fitzsimmons, Ready, 5-10, 190, sr.; Stourm White, Dayton Ponitz Tech, sr., 5-9, 170, sr.; Pawie Ault, Bellville Clear Fork, 5-8, 155, sr.; Drexal McAmis, Mogadore Field, 6-3, 225, so.; Cole Fulton, Poland Seminary, 6-0, 200, jr.; Kyler Miraglia, Canal Fulton Northwest, 5-8, 180, jr.
  • WR/TE: Garett Gunter, Van Wert, 6-0, 185, Sr.; Jude Armstrong, Wauseon, 6-0, 180, sr.; Tanner Pepper, Vincent Warren, 6-0, 170, fr.; Maddox Fox, Unioto, 6-2, 185, sr.; Hudson Kelly, Waverly, 6-3, 185, sr.; Braylen Baker, Circleville Logan Elm, 6-2, 190, sr.; Kenyon Franklin, Gallipolis Gallia Academy, 6-0, 195, jr.; Jack Novak, Peninsula Woodridge, 5-10, 175, jr.; Chris Wilcox, Akron Coventry, 6-4, 205, sr.; Nick Norman, Byesville Meadowbrook, 5-10, 165, soph.; Kole Searl, McConnelsville Morgan, 6-2, 180, jr.; Isaac Hill, Steubenville, 6-3, 208, jr.; Caleb White, Lisbon Beaver, 5-11, 180, sr.; Cade Searls, Duncan Falls Philo, 5-10, 180, sr.; Ayden Stalnaker, Licking Valley, 6-2, 175, sr.; Keyan Shidone, River Valley, 5-9, 145, jr.; Ben Bobo, Cincinnati McNicholas, 5-7, 160, sr.; Elijah Jacks, St. Paris Graham, 6-0, 180, jr.; Aaron McFarland, Cleves Taylor, 5-10, 161, fr.; Connor Campbell, Van Wert, 6-0, 185, Sr.; Braylon Collier, Sandusky Perkins, 5-11, 155, soph.
  • OL: Logan Dotson, Van Wert, 6-5, 250, sr.; Tyler Spisak, Bryan, 6-0, 245, sr.; Nathan Morrison, Unioto, 6-2, 285, sr.; R.J. Weber, Circleville Logan Elm, 6-3, 210, sr.; Gunnar George, Fairfield Union, 5-11, 245, jr.; Brady Kennedy, New Lexington, 6-1, 285, sr.; Angelo Rocco, Cambridge, 5-10, 205, sr.; Zane McCoy, Lisbon Beaver, 5-11, 270, sr.; JaMarcus Webster, St. Clairsville, 6-3, 285, sr.; Kale Kochman, Gnadenhutten Indian Valley, 5-9, 180 sr.; Camden Daley, Steubenville, 5-11, 275, sr.; Keegan Jacks, Hebron Lakewood, 6-0, 285, jr.; Trevor Croak, Licking Valley, 6-3, 255, jr.; Caleb Miller, St. Marys Memorial, 6-5, 260, sr.; Ryan Kamperman, Salem, 6-5, 268, sr.; Jordan Fedor, Girard, 6-5, 265, so.; Stephen Solic, Poland Seminary, 6-2, 300, sr.; Aiden Geer, Canton South, 5-7, 210, jr.; DeAndre Copeland, Akron Buchtel, 5-10, 300, soph.; Riley Plotner, Canal Fulton Northwest, 6-6, 320, sr.
  • K: Adam Vanausdle. Bellville Clear Fork, 6-1, 190, jr.; Drew Craddock, Ready, 5-9, 176, jr.
  • DL: Jayden Rowe, Sandusky Perkins, 6-5, 192, sr.; Wyatt Crabtree, Waverly, 6-2, 205, sr.; Michael Vernon, New Lexington, 6-3, 190, sr.; Nick Bowser, Hubbard, 6-0, 275, jr.; Connor Mayle, Beloit West Branch, 5-10, 247, sr.; Jimmy Cunningham, Canal Fulton Northwest, 5-8, 235, sr.; Spenser Ostovich, Steubenville, 5-11, 232, sr.; Blake Lucas, Lisbon Beaver, 5-7, 180, sr.; Kyler Nader, Duncan Falls Philo, 6-0, 180, sr.; CJ Swanson, East, 6-4, 245, sr.; Isaac Asiedu, Hartley, 6-3, 290, sr.; Te’Shun Bosley, KIPP Columbus, 5-10, 240, fr.; Dezwuan Dickerson, Columbus Marion-Franklin, 6-2, 210, sr.; Garrett Grinstead, Johnstown, 6-4, 220, sr.; Justin Duncan, Wauseon, 6-3, 200, sr.; Parker Vollmer, Bryan, 6-0, 235, sr.
  • LB: Carson Frankhouse, Galion, 5-10, 190, jr.; Levi Allen, Upper Sandusky, 6-0, 185, sr.; Mikey Young, Sandusky Perkins, 6-1, 200, soph.; Pavel Henderson, Ravenna, 6-1, 190, sr.; Jake Dohy, Girard, 5-11, 215, sr.; Mason Hodge, Hubbard, 6-1, 205, sr.; Eric Hennon, Akron Coventry, 6-1, 195, sr.; Dawson Brown, Vinton County, 5-11, 190, sr.; Kaden Penwell, Greenfield McClain, 5-10, 170, jr.; Cole Hines, Gallipolis Gallia Academy, 5-9, 185, jr.; Remington Myers, Gnadenhutten Indian Valley, 6-0, 185 sr.; Quake Beatty, Gnadenhutten Indian Valley, 5-8, 150, jr.; Beau Stottsberry, Cambridge, 6-0, 180, sr.; Brennan Stout, St. Clairsville, 6-0, 210, jr.; Hayden Jarrett, Zanesville Maysville, 6-1, 190 sr.; Malik Ali, Columbus Marion-Franklin, 5-10, 205, sr.; Sam Jones, Buckeye Valley, 6-2, 205, sr.; Grant Booth, Cleves Taylor, 6-3, 205, sr.; Gavan Hunter, Clarksville Clinton-Massie, 5-9, 175, sr.; Nick Wilkowski, Cincinnati Hills Christian Academy, 5-10, 185, sr.
  • DB: Keegan Sharpe, St. Marys Memorial, 5-9, 165, sr.; Ashton Baer, Van Wert, 5-9, 155, sr.; Gavin Frey, Upper Sandusky, 5-7, 140, jr.; Matt Griffin, Unioto, 6-0, 220, sr.; Alex McDiffitt, Rayland Buckeye Local, 5-9, 155, soph.; Ivan Buggs, Steubenville, 6-1, 165 sr.; Wesley Armstead, Zanesville Maysville, 5-10, 170, jr.; Evan Dyer, Byesville Meadowbrook, 5-11, 140, sr.; JD Catena, Ready, 5-11, 155, jr.; Logan Workman, Licking Valley, 5-10, 165, jr.; Matty Mitchell, Cincinnati Wyoming, 5-10, 170, sr.; Jax Lapata, Bellevue, 5-10, 177, Jr.; Ross Davidson, Salem, 6-3, 173, jr.; Jackson Gula, Streetsboro, 6-1, 170, so.; Nico Farina, Struthers, 6-0, 165, sr.; Ben Wilcox, Hubbard, 5-9, 175, sr.; Arman Gable, Akron Buchtel, 5-10, 180, soph.
  • P: Demetrion Duvall, Akron Buchtel, 5-8, 145, jr.

2022 OPSWA Division V All-Ohio Football Team

  • Offensive Player of the Year: Dane Nauman, Marengo Highland
  • Defensive Player of the Year: Owen Davis, North Union
  • Coach of the Year: Casey Mohler, Liberty Center; Jake Buchholtz, Springfield Northeastern

First Team Offense

  • QB: Miles Miller, Burton Berkshire, 5-10, 160, jr.; Marcel Blasingame, Coldwater, 6-1, 175, sr.; Dylan Hohler, Huron, 6-4, 185, sr.; Gage Cline, Richmond Edison, 6-6, 215, sr.; Tyler Johnson, Centerburg, 6-2, 205, sr.; Cade Houseman, Springfield Northeastern, 6-0, 185, sr.; Billy Skripac, South Range, 6-2, 200, sr.
  • RB: Case Boos, Pemberville Eastwood, 5-10, 157, sr.; Mason Oliver, Bloomdale Elmwood, 5-10, 200, sr.; Ryan Sissel, Portsmouth West, 6-1, 220, sr.; Jaksan Price, Belmont Union Local, 5-10, 206, sr.; Dane Nauman, Marengo Highland, 6-0, 215, jr.; Jake Clark, Germantown Valley View, 5-11, 195, sr.; Jake Gill, Norwayne, 5-10, 190, sr.
  • WR/TE: Brayden Richards, Perry, 6-1, 177, jr.; Cam Robinson, Willard, 6-0, 180, jr.; Ty Perkins, Ironton, 6-3, 185, sr.; Blake Brumbaugh, West Milton Milton-Union, 6-1, 180, sr.; Max Autry, Madeira, 5-11, 190, sr.; Ryne Shackelford, LaGrange Keystone, 6-0, 195, sr.; Brody Pumneo, Navarre Fairless, 6-1, 160, sr.
  • OL: A.J. Kifus, Perry, 6-5, 290, sr.; Landon Bockelman, Liberty Center, 6-3, 260, jr.; Kade Woods, Portsmouth West, 6-1, 225, soph.; Alex Baer, McDermott Northwest, 6-1, 255, sr.; Quinten Leasure, Barnesville, 6-0, 305, sr.; Ethan Lane, West Milton Milton-Union, 6-4, 285, sr.; Chase Bromagen, Germantown Valley View, 6-4, 225, sr.
  • K: Connor Estep, Wheelersburg, 5-11, 160, jr.

First Team Defense

  • DL: Owen Box, Liberty Center, 6-3, 265, sr.; Evan Homan, Coldwater, 6-3, 274, sr.; Jacob Ridener, Oak Harbor, 6-0, 205, soph.; Jarett Wallick, Sugarcreek Garaway, 6-2, 230, sr.; Jake Brown, West Milton Milton-Union, 5-10, 240, sr.; Conner Cravaack, Madeira, 6-5, 225, sr.; Hawkeye Hickman, Jamestown Greeneview, 6-0, 235, sr.; JD Crouse, South Range, 6-3, 215, sr.
  • LB: Uzonna Nzekwe, Beachwood, 6-3, 235, sr.; Ty Covill, Conneaut, 5-9, 160, sr.; Lincoln Barnes, Ironton, 6-0, 205, sr.; Matt Parsons, Richmond Edison, 6-1, 200, sr.; Owen Davis, North Union, 6-3, 210, sr.; Gavin Degroat, Germantown Valley View, 6-0, 205, sr.; Michael Mulvihill, Blanchester, 6-2, 195, so; Keegan Sell, Akron Garfield, 5-11, 185, jr.
  • DB: A.J. Stroud, LaGrange Keystone, 5-10, 160, sr.; Caleb Anthony, Columbus Africentric, 5-6, 160, fr.; Cooper Brown, West Milton Milton-Union, 6-4, 186, sr.; Austin Stidham, Germantown Valley View, 5-8, 165, sr.; Antwon Brooks, Reading, 6-2, 180, sr.; Luke Yoder, Navarre Fairless, 5-11, 170, sr.; Josiah Cahill, West Lafayette Ridgewood, 6-0, 165, sr.
  • P: Carter Blake, Belmont Union Local, 6-2, 185, sr.

Second Team Offense

  • QB: Aidan Rogers, Harvest Prep, 6-2, 205, sr.; Logan Yoder, Sugarcreek Garaway, 5-10, 160, sr.; C.J. Hannahs, Barnesville, 5-9, 155., sr.; Konner Rodick, LaGrange Keystone, 6-2, 185, sr.; Hayden Rickard, Bloomdale Elmwood, 6-4, 200, sr.; Tayden Carpenter, Ironton, 6-0, 190, sr.; Caden Henson, Germantown Valley View, 6-3, 180, jr.
  • RB: Zack Rice, Conneaut, 5-11, 185, sr.; Carson Dominique, Archbold, 5-10, 210, sr.; Daniel Barnhart, Zane Trace, 6-1, 220, sr.; Taison Starr, Barnesville, 5-9, 180, jr.; Teegan Ruhl, Fredericktown, 6-1, 180, sr.; Tim Davis, Brookville, 5-10, 160, sr.
  • WR/TE: Josh Brown, Burton Berkshire, 5-10, 165, sr.; Landen Wilson, Ironton, 5-10, 170, sr.; Mason Mossbarger, Bloomdale Elmwood, 6-1, 165, sr.; Adam Thorbahn, Port Clinton, 6-4, 220, sr.; Dylan Haggy, Springfield Northeastern, 6-0, 173, sr.; Gavin Chinn, Utica, 5-11, 160, jr.; Shane Lindstrom, South Range, 5-7, 170, sr.
  • OL: Jordan Pickerel, Pemberville Eastwood, 5-9, 191, sr.; Devin Montalbine, Findlay Liberty-Benton, 6-1, 250, sr.; Caleb Miller, Wheelersburg, 6-2, 260, sr.; Ashton Ellis, Richmond Edison, 5-11, 190, sr.; Rashad Debose, Harvest Prep, 5-9, 220, sr.; Bronson Stacy, Brookville, 6-3, 240, sr.;
  • K: Jace Madzia, Cadiz Harrison Central, 6-2, 190, sr.

Second Team Defense

  • DL: Brian Cox, Perry, 6-0, 195, sr.; Lane Stewart, Zane Trace, 6-0, 190, sr.; Johnny Sabinski, Belmont Union Local, 6-1, 255, jr.; Dalton Wilson, North Union, 6-2, 236, sr.; Xavier Cain, Harvest Prep, 6-3, 315, sr.; Ernest Pierce, Harvest Prep, 6-0, 190, jr.; Grant Edgington, Madeira, 6-3, 275, sr.; Bailey Ryan, South Range, 6-2, 260, sr.
  • LB: Owen McKoon, Perry, 6-0, 175, soph.; Evan LaCivita, Huron, 5-10, 185, sr.; Trevor Carter, Ironton, 6-2, 210, sr.; Ty Shawger, Zanesville West Muskingum, 5-11, 190, sr.; Hunter Pendleton, Minford, 6-4, 230, sr.; Connor Corbett, Heath, 5-7, 170, soph.; Connor Yates, West Milton Milton-Union, 6-5, 210, sr.; Tyler Remish, South Range, 6-0, 190, sr.
  • DB: Keith Colvin, Lorain Clearview, 6-0, 155, jr.; Marcus Medina, Milan Edison, 6-0, 175, jr.; Devin Farley, Tontogany Otsego, 6-0, 170, jr.; Grady Hutchinson, Camden Preble Shawnee, 6-0, 200, sr.; Jayonn Saunders, Cincinnati Purcell Marian, 5-7, 136, soph.; Ty Reali, Cardinal Mooney, 6-1, 165, sr.
  • P: Connor Yeager, Batavia Clermont Northeastern, 6-4, 200, soph.

Third Team Offense

  • QB: Walter Moses, Perry, 6-3, 165, soph.; Brayden Bayles, Heath, 6-0, 175, jr.; Alex Davis, Cincinnati Summit Country Day, 6-1, 180, sr.; Blaise Sizer, Waynesville, 6-4, 195, sr.; Carson Colucci, Navarre Fairless, 6-0, 170, sr.
  • RB: Jayden Studio, Perry, 6-1, 193, jr.; Matthew Orr, Liberty Center, 6-0, 190, sr.; Jaqui Hayward, Oak Harbor, 5-10, 165, jr.; Jaquez Keyes, Ironton, 6-0, 215, sr.; Brent Thompson, Cincinnati Gamble Montessori, 6-0, 215, jr.; Nick Heisser, Madeira, 6-1, 210, sr.
  • WR/TE: Steeler Leep, Fairland, 5-10, 180, Sr.; Reade Pendleton, Portsmouth, 5-9, 164, sr.; Lukas Gilland, Magnolia Sandy Valley, 6-0, 155, soph.; Jacob Carrico, Cincinnati Summit Country Day, 5-11, 170, sr.; Bryce Sipple, Blanchester, 6-1, 185, jr.; Ayden Leon, South Range, 6-3, 205, sr.; Alec Delsginore, Cardinal Mooney, 6-2, 205, sr.
    OL: Jason Brent, Burton Berkshire, 5-10, 224, soph.; Camron Carreras, Lorain Clearview, 5-8, 315, sr.; Ethan Ranzenberger, Port Clinton, 6-3, 305, Sr.; Braden Klosterman, Coldwater, 5-10, 220, sr.; John Geiger, Centerburg, 6-5, 310, sr.; Chasen Allison, Blanchester, 6-1, 270, sr.; Max Mobley, Madeira, 6-2, 265, sr.; Tom Fox, Navarre Fairless, 6-2, 240, sr.
  • K: Caleb Harris, Highland, 5-11, 150, sr.; Sean Leonard, Jamestown Greeneview, 6-2, 190, soph.

Third Team Defense

  • DL: Josiah Longo, Lorain Clearview, 5-9, 160, soph.; Javen Gaines, Defiance Tinora, 6-0, 270, sr.; Dalton Hesselbart, Pemberville Eastwood, 6-1, 181, sr.; Marshall Meade, Barnesville, 6-0, 190, soph.; Desmond Davis, Cincinnati Gamble Montessori, 6-4, 250, jr.; Ya’Va Harris, Cincinnati Purcell Marian, 5-10, 211, sr.; Carson Colucci, Navarre Fairless, 6-2, 165, jr.
  • LB: Elijah Southern, Burton Berkshire, 5-11, 225, sr.; Charlie Frederick, Chagrin Falls, 5-10, 165, sr.; Cannon Endicott, Bloomdale Elmwood, 6-2, 175, sr.; Zane Brownfield, Piketon, 5-8, 170, jr.; Caleb Miller, Sugarcreek Garaway, 5-10, 160, sr.; Mekhi Johnson, Columbus Africentric, 6-1, 190, jr.; Bradyn Gibbs, Germantown Valley View, 6-1, 175, sr.
  • DB: Jake Burkons, Beachwood, 5-11, 185, jr.; Wyatt Payne, Conneaut, 5-8, 155, jr.; Chase Miller, Archbold, 5-8, 170, jr.; Alexander Roden, Sugarcreek Garaway, 6-2, 170, sr.; Brady Roden, Sugarcreek Garaway, 6-2 170, sr.; Keegan Mehr, Brookville, 6-0, 160, jr.
  • P: Krayton Kern, Archbold, 5-9, 165, Sr.

Honorable Mention

  • QB: Carter Langley, Zane Trace, 6-3, 180, jr.; Peyton Jackson, Fairland, 5-9, 173, jr.; Jordan Ermalovich, South Point, 6-0, 170, sr.; Jordan Schulz, Alexander, 6-3, 190, jr.; Griffin Cleland, Meigs, 5-10, 175, jr.; Tyler Duncan, Portsmouth, 5-11, 138, sr.; Mitchell Irwin, Portsmouth West, 6-1, 190, sr.; Hayden Cassidy, Cadiz Harrison Central, 5-11, 160, jr.; David Dorsten, Mariemont, 6-0, 185, sr.; Zane Zeiter, Liberty Center, 6-1, 190, sr.; Kameron Garlock, Findlay Liberty-Benton, 5-10, 165, sr.; Ashton O’Brien, Cardinal Mooney, 6-3, 180, jr.; Sawyer Hamsher, Orrville, 5-9, 155, jr.
  • RB: Conlee Burnem, Meigs, 5-10, 155, jr.; Jeffrey Pica, Minford, 5-9, 210, jr.; Wyatt Brackman, McDermott Northwest, 5-11, 230, sr.; Talan McClurg, Richmond Edison, 5-10, 190, jr.; Ethan Miller, Sugarcreek Garaway, 5-9, 170, sr.; Jake Calodney, Columbus Academy, 5-11, 195, sr.; Caylan LeMaster, Centerburg, 5-9, 160, sr.; Jake Mott, Batavia Clermont Northeastern, 5-10, 195, sr.; Brayden Doran, Camden Preble Shawnee, 5-8, 170, sr.; Jerremiah Wolford, Delta, 6-0, 225, sr.; Jesse Grace, Garrettsville Garfield, 6-0, 200, sr.; Nate Blasiole, Mantua Crestwood, 5-9, 190, so.; Nick Vesey, Champion, 5-11, 185, sr.
  • WR/TE: Zach Shackelford, LaGrange Keystone, 6-1, 175, soph.; Lincoln Garlock, Findlay Liberty-Benton, 5-9, 155, sr.; Brycen Hunt, Fairland, 6-0, 155, jr.; Brayden Hanshaw, South Point, 6-3, 175, soph.; Casey Cline, Westfall, 6-0, 175, sr.; Jeffery Bishop, Portsmouth West, 5-11, 181, jr.; Cole Tipton, Portsmouth West, 5-11, 165, jr.; Nalin Robinson, Zane Trace, 6-4, 235, sr.; Connor Lintz, McDermott Northwest, 6-2, 180, jr.; Eric Lattimore, Wheelersburg, 5-9, 145, sr.; Tre Rex, Cadiz Harrison Central, 6-5, 175, sr.; Slater Sampsel, Zanesville West Muskingum, 6-2, 180, sr.; Trey Bossaller, North Union, 5-11, 160, sr.; Chris Brown, Harvest Prep, 6-1, 165, jr.; Cadence Varner, Pleasant, 5-10, 155, sr.; Jonathan Ricketts, Carlisle, 6-2, 165, sr.; Hayden Buhro, Oak Harbor, 5-11, 180, Sr.; Dwayne Moody, Youngstown Liberty, 5-11, 160, jr.
  • OL: Jimmie Palmer, Bloomdale Elmwood, 6-1, 235, jr.; David Kramer, Fairview Park Fairview, 6-1, 205, sr.; Daren Christine, Conneaut, sr.; Spencer Brower, Zane Trace, 6-1, 210, jr.; Noah Patterson, Ironton, 6-2, 255, jr.; Steven Rhodes, Fairland, 6-0, 248, sr.; Alex Jenkins, Piketon, 5-11, 225, sr.; Cabot Arbaugh, Cadiz Harrison Central, 6-4, 270, sr.; Andrew Neary, Magnolia Sandy Valley, 6-2, 275, jr.; Cohen Cabot, West Lafayette Ridgewood, 5-10, 218, sr.; Carson Causby, Belmont Union Local, 5-10, 209, sr.; Connor McKenzie, Zanesville West Muskingum, 6-0, 220, jr.; Drue Duncan, North Union, 6-2, 270, sr.; Landon Pedigo, Highland, 6-0, 260, sr.; Preston Ross, Harvest Prep, 6-0, 230, sr.; Dirk Konrad, Reading, 5-11, 240, jr.; Nathan Abazi, Huron, 5-10, 210, sr.; Jon Wiczen, Garrettsville Garfield, 6-3, 260, jr.; Cody Brugmann, Mantua Crestwood, 6-2, 230, jr.; Gus Valentine, South Range, 6-0, 240, jr.; Adam Garloch, Cardinal Mooney, 6-3, 310, sr.; Tino Merlo, Cardinal Mooney, 6-5, 280, sr.
  • K: Salvatore Vargas, Burton Berkshire, 5-8, 155, sr.; Cameron Manner, Huron, 5-10, 150, soph.; Cason Doolittle, Findlay Liberty-Benton, 6-2, 175, sr.; Zach Roth, Portsmouth, 5-10, 168, jr.; Justin Kaup, Coldwater, 6-2, 190, sr.; Ethan Bittence, Garrettsville Garfield, 5-8, 155, jr.
  • DL: Trevor Otley, Findlay Liberty-Benton, 5-8, 170, sr.; Greg O’Hern, Lorain Clearview, 5-11, 175, jr.; Jaydon Anderson, Conneaut, 6-0, 225, soph.; Zach May, Bloomdale Elmwood, 6-0, 245, sr.; Hayden Brannigan, Zane Trace, 5-11, 210, sr.; Zion Martin, Fairland, 5-11, 212, sr.; Nick Wright, Chesapeake, 6-0, 190, sr.; Lane Waggoner, Richmond Edison, 6-0, 150, jr.; Wyatt Wallick, Sugarcreek Garaway, 6-0, 180, jr.; Jonas Paugh, West Lafayette Ridgewood, 6-1, 230, sr.; Chandler Stevens, Highland, 5-10, 190, sr.; Slade McClaskey, Liberty Union, 6-3, 240, jr.; Daylen McIntyre, Heath, 5-10, 166, jr.; Lawson Wade, Mariemont, 6-2, 265, jr.; Matt Wilkerson, Waynesville, 6-4, 230, jr.; Jaleel Rayford, Pemberville Eastwood, 6-0, 200, sr.; Will Desmond, Cardinal Mooney, 6-2, 210, jr.; Jeff Brenner, Cardinal Mooney, 6-0, 210, sr.
  • LB: Nate Glanc, Fairview Park Fairview, 5-10, 210, sr.; Ayden Cruz, Lorain Clearview, 6-1, 170, jr.; Carson Cinniger, Willard, 5-11, 185, Sr.; Trenton Kruse, Liberty Center, 6-0, 175, jr.; Gabe Chapa, Archbold, 5-8, 165, Sr.; Bryce Hesselbart, Pemberville Eastwood, 5-9, 187, sr.; Isaac Waller, Alexander, 6-1, 200, soph.; Brenden Truett, Portsmouth, 5-6, 200, sr.; Andrew Huck, Bidwell River Valley, 5-5, 150, sr.; Landon Hutchinson, Wheelersburg, 6-0, 160, jr.; Casey Carpenter, Barnesville, 5-10, 180, soph.; Payton Keller, Sugarcreek Garaway, 6-0, 185, jr.; Kauelen Smith, West Lafayette Ridgewood, 5-11, 205, sr.; Marchello Cox, Harvest Prep, 5-11, 190, jr.; Harold Hacker, Columbus Academy, 5-11, 200, sr.; Vincent Eadicicco, Reading, 6-0, 195, sr.; Dylan Horsley, Norwood, 6-0, 185, sr.; Adam Meyer, Bloomdale Elmwood, 5-8, 180, sr.; Luke Raines, Smithville, 6-3, 195, sr.; Logan Boyd, Cardinal Mooney, 6-1, 220, sr.; Luke Belcher, Wooster Triway, 6-0, 185, jr.
  • DB: Landen Kruse, Liberty Center, 6-0, 175, jr.; Micah Oliver, Bloomdale Elmwood, 6-1, 180, jr.; Amari Felder, Ironton, 5-9, 190, sr.; Parker Hutton, Cadiz Harrison Central, 5-11, 185, jr.; Antwone Johns, Coshocton, 6-0, 180, jr.; Decker Lancaster, Richmond Edison, 5-11, 145, sr.; Emmanuel “EJ” Jenkins, Columbus Academy, 5-9, 170, sr.; Hayden Kline, Highland, 5-8, 140, jr.; Isaac Morrison, Lewistown Indian Lake, 6-2, 165, sr.; Mason Drummond, Genoa Area, 5-10, 175, sr.; Elijah Stanley, Creston Norwayne, 6-0, 190, sr.; Dennis Clark, Cardinal Mooney, 6-1, 170, fr.
  • P: Drew Dossman, Amanda-Clearcreek, 6-2, 180, jr.; Jeremy Reber, Apple Creek Waynedale, 6-0, 160, jr.

 

 

Steve Harehttp://www.ohiovarsity.com
Steve Hare is the Chagrin Valley Conference's Sports Information Director. He also created and publishes OhioVarsity.com, an online publication dedicated to providing hyperlocal coverage to area high school athletic programs. Hare began covering high school sports for the Lake County News Herald in 1997. Hare attended Willoughby South High School through the middle of his senior year, then graduated from Berkshire High School in Burton in 1986. He played football, wrestled and was an all-Geauga county baseball player (1986). He lives in Chardon with his wife Paulette and their children.

Related Articles

Stay Connected

791FansLike
3,446FollowersFollow
364SubscribersSubscribe

Latest Articles

00:00:00

CVC TV: Trinity at Richmond Heights

CVC TV heads to Richmond Heights on Wednesday for a girls' basketball Metro Division showdown between the visiting Trinity Trojans and the host Spartans.

Kirtland outlasts Cardinal in Valley Division showdown

Kirtland and Cardinal’s showdown on Tuesday for first place in the Chagrin Valley Conference Valley Division came down to the wire…and then some…and then some.
00:00:00

CVC TV: Cardinal at Kirtland

CVC TV heads to Kirtland on Tuesday for a Valley Division first-place showdown between the visiting Cardinal Huskies and the host Hornets.

Richmond Heights clinches Metro Division title

With a 46-27 win over Cuyahoga Heights on Saturday, Richmond Heights’ girls’ basketball team clinched the Chagrin Valley Conference Metro Division title.

Brooklyn student-athletes reach milestones

It was a good week for Brooklyn student-athletes Jaiden Basinger and Shariah Gailes as both reached significant milestones on the basketball court.