Thursday, May 19, 2022

Division III-IV All-Ohio Girls Basketball Teams

The Ohio Prep Sportswriters Association on Monday released its Division III and IV girls’ basketball All-Ohio teams.

Included among the All-Ohioans were 11 Chagrin Valley Conference players.

In Division III, Trinity’s Mahogany Cottingham, Berkshire’s Lydia Kastor, and Kirtland’s Reilly Greenlee were named Special Mention while Wickliffe’s Ava Gabriel, Kirtland’s Alex Rosson, Independence’s Anna Weber, and Trinity’s Rani Thigpen were named Honorable Mention All-Ohio.

Cottingham, a junior, averaged 20.2 points per game while Kastor and Greenlee, both seniors, posted 13.1 and 12.6 points per contest, respectively.

Gabriel, a freshman, scored 14.2 points per game. Rosson, Weber, and Thigpen, all seniors, scored 10.7, 14.3, and 13.4 points per game.

Cuyahoga Heights junior Tess Conroy led the way in Division IV as she earned special mention honors after averaging 15.6 points per contest.

Cuyahoga Heights junior Talyssa Moody and sophomore Julia Jaenke, and Cardinal senior Haley Domen all were named Honorable Mention.

Moody averaged 12.1 points per game, Jaenke scored 11.1, and Domen finished with 10.1 points per contest.

The Division III and IV All-Ohio teams are listed below.

2022 Division III Girls Basketball All-Ohio Teams

  • Player of the Year: Dee Alexander, Purcell Marian
  • Coach of the Year: Rick Geiser, Apple Creek Waynedale

First Team

Hailey Unger, Arcanum, 5-7, sr., 18 points per game; Dee Alexander, Purcell Marian, 6-1, fr., 25; Zennia Thomas, Warrensville Heights, 6-2, sr., 30.6; Torre Kildow, Belmont Union Local, 6-1, jr., 18.0; Hannah Archer, Beverly Fort Frye, 5-9, sr., 19.1; Blessing King, Worthington Christian, 5-10, sr., 14.1; Allison Basye, Chillicothe Huntington, 5-11, Sr., 28.9; Rylee Leonard, Eastern Brown, 5-7, jr., 16.7; Jenna Smith, Garrettsville Garfield, 6-0, sr., 20.2; Brooklyn Thrash, Bloomdale Elmwood, 6-0, sr., 22.6.

Second Team

Isabella Casoni, Waynesville, 5-5, sr., 15.1; Sierra Brinson, New Lebanon Dixie, 5-9, so., 20.5; Annika Bredel, Elyria Catholic, 5-9, sr., 19.0; Aila Miller, Berlin Hiland, 6-0, sr.. 11.0; Kamryn Grant, Africentric, 5-11, so., 15.0; Beth Hardwick, Cardington, 5-10, sr., 15.0; Tomi Hinkle, Fairland, 5-7, jr. 16.2; Brooklyn Yoder, Waynedale, 5-7, sr., 11.0; Marisa Seiler, Wauseon, 5-10, sr., 21.9; Erin Kaufman, Ottawa-Glandorf, 6-0, sr., 13.5; Lauren Gerken, Findlay Liberty-Benton, 6-0, so., 18.9; Kylie Leibacher, Castalia Margaretta, 5-11, jr., 15.7.

Third Team

Libby Evanshine, East Clinton, 510, jr., 16; McKayla Dunkle, Cadiz Harrison Central, 6-1, sr., 17.7; Reagan Vinskovich, Belmont Union Local, 6-2, jr., 16.0; Meghan Mayotte, Worthington Christian, 5-8, jr., 14.6; Alaina Keeney, Wheelersburg, 5-10, sr., 15.6; Alyssa Geiser, Waynedale, 5-7, so. 13.3; Demi Watson, Youngstown Liberty, 5-9, jr., 17.3; Kaira English, Waterloo, 5-8, so., 15.9; Delani Robinson, Millbury Lake, 5-10, sr., 19.8; Aubrey Haas, Pemberville Eastwood, 5-8, sr., 14.2.

Special Mention

Sophia Hook, Brookfield, 5-7, jr., 16.5; Abigail Adkins, Johnstown, 5-9, so., 16.0; Kyla Columber, Pleasant, 5-6, sr., 16.6; Sophie Spolter, Columbus Academy, 5-5, sr., 17.6; Kenzie Dalton, Beverly Fort Frye, 5-2, sr., 12.6; Ashley Mullet, Berlin Hiland, 5-5, so., 13.0; Mahogany Cottingham, Garfield Heights Trinity, 5-9, Jr., 20.2; Lydia Kastor, Burton Berkshire, 5-6, sr., 13.1; Reilly Greenlee, Kirtland, 5-6, sr., 12.6; Carter McCray, Elyria Catholic, 6-1, jr., 11.7; Jada Ward, Warrensville Heights, 5-5, sr., 16.6; Claire Henry, Springfield Greenon, 5-9, jr., 15.7; Emma Fouch, Leesburg Fairfield, 5-6, sr., 15.6; Aubri Spicer, New Lexington, 5-9, jr., 17.6; Bree Allen, Fairland, 6-0, so., 17.7; Kaleigh Murphy, Coal Grove, 5-10, sr. 14.5; Hadyn Bailey, Rock Hill, 5-5, jr., 11.6; Marlee Grinstead, Alexander, 5-9, sr., 19.4; Mackenzie Hurd, Nelsonville-York, 5-10, sr., 17.0; Emma Garrison, Adena, 5-8, so., 12.9; Chloe Chambers, Oak Hill, 6-1, sr., 16.3; Brook McIntyre, Mogadore, 5-2, so., 17.0; Nadia Lough, Rootstown, 5-9, fr., 15.1; Annabel Rodriguez, Doylestown Chippewa, 5-9, jr., 11.3; Aaliyah Foster, Youngs. Liberty, 5-5, so., 16.6; Lexi Giles, Canfield South Range, 5-8, sr., 14.5; Riley Rismiller, Coldwater, 6-5, jr., 17.0; Ariel Page, Montpelier, 5-10, sr., 13.0; Alyvia Lindeman, Delphos Jefferson, 5-7, so., 16.2; Kaylyn Risner, North Robinson Colonel Crawford, 5-5, sr., 16.5; Averi McMillan, Bucyrus Wynford, 5-10, sr., 12.3.

Honorable Mention

Emily Buckley, Amanda-Clearcreek, 5-11, jr., 14.3; Gabby Daniels, Fredericktown, 5-8, sr., 13.4; Kambry Edwards, Cardington, 5-4, sr., 10.0; Ariel Grace, Africentric, 5-5, jr., 8.0; Macy Miller, Fairbanks, 5-8, jr. 12.2; Abbey Price, North Union, 5-8, so., 12.2; Meghan Weakley (Worthington Christian) 5-10, jr., 11.2; Skyler Ward, National Trail, 5-7, Sr., 17.1, Lindsey Arwine, Williamsburg, 5-3, Sr., 13.7 ; Taylor Gray, Arcanum, 5-11, Sr., 12.2 ; Kayli Brewer, Anna, 5-2, Sr., 12.5 ; Madelyn Fearon, Arcanum, 5-6, Sr., 11 ; KyAira Miller, Cincinnati Purcell Marian, 5-8, fr., 11 ; Kylee Bruce, Fairland, 6-0, so., 9.0; Abbey Hicks, Coal Grove, 5-7, sr., 12.3; Hazley Matthews, Rock Hill, 5-8, jr., 16.4; Evan Williams, Ironton, 5-6, Jr., 11.0; Karmen Bruton, South Point, 5-6, jr., 12.3; Kate Ball, Chesapeake, 5-6, fr., 12.5; Sydney Reynolds, Reedsville Eastern, 5-10, jr., 17.2; Kara Meeks, Alexander, 5-10, sr., 15.1; Jadyn Smith, Adena, 5-9, sr., 7.5; Torie Utter, Eastern Brown, 5-8, sr., 12.9; Mya Hamilton, Eastern Brown, 5-6, fr., 11.7; Keetyn Hupp, North Adams, 5-10, jr., 13.0; Laney Ruckel, North Adams, 5-8, jr., 11.0; Peyton Magee, Leesburg Fairfield, 5-6, jr., 8.5; Jade Massey, Lynchburg-Clay, 5-7, so., 15.8; Macy Etienne, Lynchburg-Clay, 5-7, so., 15.7; Kim Kellogg, New Lexington, 5-10, jr., 10.0; Grace Frame, Crooksville, 5-10, sr., 14.6; Maelynn Howell, Portsmouth West, 5-9, jr., 11.7; Makenna Walker, Wheelersburg, 5-6, jr., 13.0; Camryn Gebhart, Cambridge, 5-8, sr., 14.8; Katie Hook, McConnelsville Morgan, 5-9, sr., 14.3; Alysea Fiedorczyk, Richmond Edison, 5-4, sr., 14.3; Ashley Merrick, Zoarville Tuscarawas Valley, 5-8, sr., 12.2; Brooke Pauley, Zanesville West Muskingum, 5-9, sr., 11.5; Abby Wayble, Old Washington Buckeye Trail, 5-3, sr., 11.2; Rylee Putt, Sugarcreek Garaway, 5-4, jr., 10.0; Kya Masloski, West Lafayette Ridgewood, 5-8, so., 10.0.; Andrea Maibach, Creston Norwayne, 6-1, sr., 13.5; Sara Hickey, Ashland Mapleton, sr., 12.0; Madison Kibler, Hanoverton United, 5-6, jr., 9.0; Tori Long, Columbiana, 5-4, sr., 10.0; Rose Couts, Atwater Waterloo, 5-7, jr., 17.7; Sarah Seaman, Garrettsville Garfield, 5-8, sr., 11.6; Alayna Smith, Youngs. Ursuline, 5-10, jr., 17.0; Laura McCoy, Leavittsburg LaBrae, 5-10, jr., 17.9; Bella Meyer, Warren Champion, 5-4, so., 15.0; Bri Fitzgerald, Massillon Tuslaw, 5-9, sr., 9.2.; Cianna Smith, Youngs. Liberty, 5-7, jr., 14.8; Grace Lyon, Navarre Fairless, 6-1, sr., 18.0. Janyah Bohanon, Warrensville Heights, 6-1, Jr. 14.6; Ava Gabriel, Wickliffe, 5-5, fr., 14.2; Isabelle Niederst, Elyria Catholic, 5-9, So., 10.5; Alex Rosson, Kirtland, 5-5, sr., 10.7; Brooke Lehmkuhl, Wellington, 5-10, fr., 11.7; Anna Weber, Independence, 5-11, sr., 14.3; Rani Thigpen, Garfield Heights Trinity, 5-9, sr., 13.4; Riley Irwin, Findlay Liberty-Benton, 5-7, jr., 13.5; Ava Winnestaffer, Huron, 5-9, sr., 8.8; Randi Wilson, Northwood, 5-10, sr., 10.3; Bekah Bowser, Metamora Evergreen, 5-5, sr., 17.6; Carrie Zeedyk, Sherwood Fairview, 5-2, jr., 15.6; Carlie Foos, Kansas Lakota, 5-3, jr., 11.7; Devyne Eisenhauer, Castalia Margaretta, 5-11, sr., 11.1.

2022 Division IV Girls Basketball All-Ohio Teams

  • Player of the Year: Emily Siesel, Buckeye Central
  • Coach of the Year: Ed Reed, Fairport

First Team

Rylee Sagester, New Madison Tri-Village, 5-7, jr., 16.5 points per game; Ava Sholtis, Fort Loramie, 5-10, sr., 12.8; Tai Roberts, Andrews Osborne Academy, 5-4, sr., 22.1; Kalista Friday, Woodsfield Monroe Central, 5-6, sr., 17.8; Jenna Carlisle, Zanesville Bishop Rosecrans, 5-10, sr., 21.0; Sophia Kline, Berne Union, 6-1, jr., 19.9; Bri Claxon, South Webster, 5-9, sr., 26.3; Corri Vermilya, Loudonville, 5-9, so, 27.5; Belle Zirzow, Bristol, 6-0, sr., 23.7; Emily Siesel, New Washington Buckeye Central, 5-6, sr., 18.4.

Second Team

Morgan Hunt, New Madison Tri-Village, 5-11, jr., 15.0; Austy Miller, Bradford, 5-6, sr., 22.2; Sarah Zimmerman, Cincinnati Country Day, 6-0, sr., 15; Katie Zatta, Steubenville Catholic Central, 5-6, sr., 21.2; Cara Taylor, Waterford, 5-3, Sr., 11.6; Kendall Braden, Toledo Christian, 5-8, so., 22.2; Mackenzie Royal-Davis, Toledo Christian, 6-0, sr., 18.6; Claudia Pifher, New Washington Buckeye Central, 5-8, sr., 21.1; Abi Lammers, Miller City, 5-6, sr., 21.2; Lacie Fenstermaker, Pandora-Gilboa, 5-11, sr., 19.0.

Third Team

Melody Arnett, Miami Valley Christian Academy, 6-5, sr., 18.9; Kara McFadden Fairport Harbor Fairport Harding, 5-5, jr., 18.6; Maren McCallister, New Hope Christian Academy, 5-11, jr., 22.7; Chloe Chard-Peloquin, Newark Catholic, 6-2, sr., 14.1; Briana Orsborne, Glouster Trimble, 5-9, sr., 15.0; Mackenzie Suprano, Waterford, 5-5, Sr., 13.8; Ellie Gabel, New Knoxville, 5-7, sr., 13.1; Maddy McCall, Norwalk St. Paul, 6-0, sr., 13.6; Sammy Hoelscher, Maria Stein Marion Local, 5-9, sr., 16.4; Macie Miller, Old Fort, 5-4, so., 19.4.

Special Mention

Ellie Bruce, Fisher Catholic, 6-2, so., 15.6; Brooklyn Hess, Danville, 5-11, sr., 12.9; Gianna Lane, Tree of Life, 5-7, fr., 21.9; Katie Neuhart, Delaware Christian, 5-8, sr., 21.7; Lexi Wenger, Northmor, 5-8, sr., 15.7; Maddie Powers, Malvern, 5-9, jr., 21.0; Paige Gorby, Shadyside, 5-8, sr.,18.1; Riley Thomas, Strasburg-Franklin, 6-0, fr. 16.8; Kelsey Harlan, Hannibal River, 5-6, so., 15.4; Mya Leach, Sarahsville Shenandoah, 5-7, so., 14.6;Alyssa Cevera, Ashtabula St. John, 5-2, so., 17.1; Tess Conroy, Cuyahoga Heights, 5-7, jr., 15.6; Elise Champagne, Columbia Station Columbia, 5-7, So., 12.9; Marshae Hill, Willoughby Cornerstone Christian Academy, 5-5, so. 15.4; Bella Whaley, Ironton St. Joseph, 5-9, sr., 15.5; Payton Johnson, Peebles, 5-9, so., 21.1; Desiree Simpson, Symmes Valley, 5-9, so., 12.3; Kayla Evans, Racine Southern, 5-7, sr., 16.7; Olivia Smith, Bainbridge Paint Valley, 5-7, sr., 13.1; Abby Cochenour, Beaver Eastern, 5-7, sr., 23.2; Kasey Kimbler, Franklin Furnace Green, 5-6, sr., 22.1; Annie Dettwiller, Ports. Notre Dame, 6-1, jr., 12.2; Ashley Shroades, Salineville Southern, 5-3, so., 22.6; Kylie Wilson, Jackson-Milton, 5-7, sr., 16.3; Katie Grexa, Kinsman Badger, 5-10, so., 20.0; Shalen Guilliams, Loudonville, 5-8, sr., 17.4; Jacey Mullen, New Middletown Spring., 5-11, jr., 19.0; Marissa Ventura, Maplewood, 5-7, sr., 16.0; Lucia Wolford, McDonald, 5-7, sr., 18.3; Addesa Miller, Dalton, 5-8, so., 12.6; Kenzie Schroeder, Hicksville, 6-0, jr., 19.6; Shelby Grover, Lucas, 5-9, jr., 20.0; Kenzie King, Columbus Grove, 5-6, sr., 14.2; Cali Gregory, Convoy Crestview, 5-10, so., 18.6; Sage Woolace, Stryker, 5-3, jr., 17.3.

Honorable Mention

Voni Bethel, Fisher Catholic, 5-7, so., 10.1; Rylee Davis, Madison-Plains, 5-11, sr., 10.9; Abbi Evans, Berne Union, 5-4, jr., 7.0; Hannah Hubbard, Granville Christian, 5-5, sr., 16.5; Laura Keith, East Knox, 5-9, sr., 15.2; Raylynn Mullins, Ridgedale, 5-10, sr., 16.2; Paris Richardson, Tree of Life, 5-10, sr., 11 ; Carmen Heuker, Botkins, 5-5, sr., 15; Anne Murphy Fayetteville Perry, 5-7, jr., 16.6; Angie Smith, Yellow Springs, 5-7, sr., 21.3; Meghan Downing, Tri-Village, 6-2, sr., 13.4 ; Grace Barnes, Cincinnati Country Day, 5-8, jr., 15.5; Claudia Harrington, Covington, 5-6, sr., 16.0; Emily Young, Glouster Trimble, 5-6, sr., 13.0; Jessie Rutt, South Gallia, 5-9, sr., 12.5; Tori Triplett, South Gallia, 5-4, so., 12.1; Hanna Uhrig, Bainbridge Paint Valley, 5-6, sr., 11.8; Jaylie Parr, Whiteoak, 5-7, so., 13.2; Kenzie Morrison, Peebles, 5-7, sr., 14.0; Kenzi Ferneau, Latham Western, 5-6, jr., 12.8; Jordyn Rittenhouse, Latham Western, 5-6, jr., 12.2; MacKenzie Whitley, New Boston, 5-7, Sr., 13.0; Gracie Ashley, Ports. Notre Dame, 5-11, so., 9.1; Faith Maloney, South Webster, 6-0, sr., 9.2; Reese Triplett, New Philadelphia Tuscarawas Central Catholic, 5-8, jr., 15.0; Jules Hood, Caldwell, 5-4, sr., 13.3; Hallie Bommer, Beallsville, 5-7, sr.,13.1; Kara Ramsey, New Matamoras Frontier, 5-6, jr., 12.0; Gentry Brown, Shadyside, 5-9, jr.,11.5; Lanie Bower, Malvern, 5-4, sr., 11.0; Emma Gilkerson, Strasburg-Franklin, 5-9, sr. 10.4; Makaela McLaughlin, Zanesville Bishop Rosecrans, 6-0, sr., 10.0.; Madison Lesnak, New Middletown Springfield, 5-10, jr., 10.0; Baylie Starcher, Maplewood, 5-1, sr., 12.5; Faith Hollobaugh, Warren Kennedy, 5-6, sr., 13.7; Ava Darney, Jackson-Milton, 5-10, so., 13.2; Jaylyn Mullenax, Bristol, 5-8, sr., 8.1; Addison Thompson, Kinsman Badger, 5-6, jr., 10.0; Savannah Procick, Lowellville, 5-5, jr., 12.5; Alivia Morrison, McDonald, 5-9, jr., 14.1; Briah Daniel, Windham, 5-7, so., 12.0; Ella Lunsford, Dalton, 5-7, jr., 10.9; Rachel Faber, Elyria Open Door, 5-11, So., 12.6. Talyssa Moody, Cuyahoga Heights, 5-6, Jr., 12.1; Olivia Eldridge, Fairport Harbor Fairport Harding, 5-10, sr., 9.1; Sidney Iler, Elyria First Baptist, 5-4, sr., 14.2; Haley Domen, Middlefield Cardinal, 5-5, sr., 10.1; Julia Jaenke, Cuyahoga Heights, 5-8, so., 11.1; Olivia Schalk, New Riegel, 5-11, so., 15.7; Kaylona Butler, Toledo Christian, 5-6, jr., 14.7; Avery Henschen, New Knoxville, 5-10, sr., 12.3; Kaylee Freund, New Bremen, 5-7, sr., 14.0; Makenna Depinet, Attica Seneca East, 5-7, sr., 15.0; Gabrielle Stober, Rockford Parkway, 5-11, jr., 15.6; Ally Schindler, Defiance Ayersville, 5-11, so., 10.1

 

 

Steve Harehttp://www.ohiovarsity.com
Steve Hare is the Chagrin Valley Conference's Sports Information Director. He also created and publishes OhioVarsity.com, an online publication dedicated to providing hyperlocal coverage to area high school athletic programs. Hare began covering high school sports for the Lake County News Herald in 1997. Hare attended Willoughby South High School through the middle of his senior year, then graduated from Berkshire High School in Burton in 1986. He played football, wrestled and was an all-Geauga county baseball player (1986). He lives in Chardon with his wife Paulette and their children.

Related Articles

Stay Connected

634FansLike
3,002FollowersFollow
364SubscribersSubscribe

Latest Articles

Beachwood, Chagrin Falls, Hawken win sectional titles

Beachwood, Chagrin Falls, and Hawken each won sectional titles on Wednesday and two other Chagrin Valley Conference teams remain in the hunt after their championship games were suspended due to rain.

CVC adds two Assistant Commissioners

With its recent expansion to 25 schools, the Chagrin Valley Conference grew in another way as the league added two assistant commissioners to its staff.

Four CVC teams advance in postseason

The OHSAA baseball and softball playoffs continued on Tuesday with four more Chagrin Valley Conference teams advancing in the postseason.

CVC teams advance in postseason

Four Chagrin Valley Conference teams opened the postseason with a win on Monday. Beachwood opened the playoffs with a 3-2 win over Keystone, Berkshire topped...

Harvey clinches share of CVC title

With a 13-1 win over Beachwood on Friday, Harvey clinched at least a share of the Chagrin Valley Conference Chagrin Division title.