Monday, May 23, 2022

West Geauga, Cuyahoga Heights win titles at Potopsky Invitational

INDEPENDENCE—West Geauga’s girls and Cuyahoga Heights’ boys track teams won titles at the 2021 Dan Potopsky Invitational at Stan Skoczen Stadium on Tuesday.

West Geauga won the girls’ event with 161 points while Independence was second with 141 ½ and Trinity placed third with 82 ½ points.

Cuyahoga Heights edged host Independence for the boys’ title, 127-114, and West Geauga placed third with 101.

Leading the Wolverines to the girls’ title were individual event winners Skye Hackathorn, Grace Gyetko, Aubrey Zanella, Megan McGinnis, and a pair of relay teams.

Hackathorn won the 1600-meter run in 5:43.60 while Gyetko won the 3200 in 11:40.70. Zanella and McGinnis split the hurdles with Zanella taking first in the 100-meter hurdles (18.17) and McGinnis winning the 300-meter hurdles (51.08).

McGinnis and Hackathorn teamed up with Holly Hamilton and Shannon Swinerton to win the 4×400-meter relay in 4:15.65 and Gyetko and Hackathorn partnered up with Taylor Deets and Julia Martinez to win the 4×800 in 10:40.48.

Other Chagrin Valley Conference athletes to win an event in the girls’ meet included Brooklyn’s Jenna Young (high jump, 5-4), Independence’s Skylar Leichliter (pole vault, 7-0; long jump, 16-5), Rachel Belitz (triple jump, 29-8), and Madison Stepanik (shot put, 37-11; discus, 104-2), and Trinity’s Christina Ibos (800, 2:44.93).

Wickliffe won a pair of relays.

Kelly Ponzani, Jada Davis, Morgan Gabriel, and Annabella Stoehr won the 4×100 in 54.04 and the 4×200 in 1:51.51.

Matt Connors, Jack Klamert, and Darien Tillett all won events for Cuyahoga Heights.

Connors claimed the shot put title with a toss of 42-feet, 11-inches. Klamert won the pole vault by clearing 12-feet, and Tillet won the 1600-meter run in 4:46.18.

Other CVC event winners included Independence’s Emmett Stralka (100m, 11.47) and Kyle Zygmunt (high jump, 5-10), Kirtland’s Jason DeZwaan (400m, 51.59) and Luke Gogolin (triple jump, 38-6), Trinity’s Sean Arth (discus, 116-6), West Geauga’s Daniel Kearns (3200m, 10:30.09), Johnny Patterson (800m, 2:04.65), and Peter Sanelli (110m hurdles, 17.32; 300m hurdles, 43.77), and Wickliffe’s Jacob Lewis (long jump, 21-1).

West Geauga’s 4×800-meter relay team of Patterson, Lorenzo Linek, Grant Congdon, and Patrick Garrett also won first place with a time of 8:53.35.

Steve Harehttp://www.ohiovarsity.com
Steve Hare is the Chagrin Valley Conference's Sports Information Director. He also created and publishes OhioVarsity.com, an online publication dedicated to providing hyperlocal coverage to area high school athletic programs. Hare began covering high school sports for the Lake County News Herald in 1997. Hare attended Willoughby South High School through the middle of his senior year, then graduated from Berkshire High School in Burton in 1986. He played football, wrestled and was an all-Geauga county baseball player (1986). He lives in Chardon with his wife Paulette and their children.

Related Articles

Stay Connected

638FansLike
3,013FollowersFollow
364SubscribersSubscribe

Latest Articles

Orange’s Ben Pomeranets defends district title

Orange’s Ben Pomeranets won his second straight district title on Saturday by sweeping the Division II singles tournament.

Division II District Track: Geneva wins district title

Chagrin Valley Conference teams competed in four different Division II District track meets on Saturday. None had more success than Geneva’s girls’ squad, which took home the Perry District title.

Eight punch ticket to Division I regional meet

Eight athletes and two relay teams from the Chagrin Valley Conference will compete in next week’s regional track meet after a top-four finish at the district meet on Friday.

CVC dominates Division III District meet

Independence won district titles for the second straight year as the Chagrin Valley Conference dominated the 2022 Division III Cuyahoga Heights District track meet.
00:00:36

CVC athletes punch tickets to Division II regional meet

Several Chagrin Valley Conference athletes punched their ticket to the Division II regional Track & Field Meet with a top-four performance at the Lakeview District Meet on Thursday.