Thursday, May 19, 2022

Division I-II All-Ohio Basketball Teams

The Ohio Prep Sportswriters Association on Tuesday released its Division I and II All-Ohio teams.

Perry head coach Roy Infalvi, Jr. was named Division II Co-Coach of the Year. He shared the honor with Eaton’s Dave Honhart and Thornville Sheridan’s J.D. Walters.

Perry senior JaC’ana Anderson also earned All-Ohio honors as she was named Special Mention after scoring 11.8 points per game this season.

West Geauga junior Alexa Hocevar earned second-team All-Ohio honors in Division II. The 6-footer scored 16.5 points per contest this season.

Edgewood junior Kaci Kanicki was named special mention and Hawken junior Kate Bollinger and Chagrin Falls freshman Lilly Stukus bother were named honorable mention in Division II.

The Division III and IV All-Ohio teams were announced on Monday.

Listed below are the full Division I and II All-Ohio teams.

2022 Division I Girls Basketball All-Ohio Teams

  • Player of the Year: KK Bransford, Cincinnati Mount Notre Dame
  • Coach of the Year: James Madison, Medina Highland

First Team

KK Bransford, Cin. Mount Notre Dame 5-9, sr., 22.2 (points per game); Chance Gray, Winton Woods, 5-9, sr., 26.0; Kyla Oldacre, Mason, 6-6, sr., 14.8; Sole Williams, Princeton, 5-8, jr., 23.2; Paige Kohler, Olmsted Falls, 5-8, jr., 13.1; Chloe Jeffers, Delaware Hayes, 5-11, sr., 22.2; Mya Perry, Reynoldsburg, 5-11, sr., 18.5; Imarianah Russell, Reynoldsburg, 6-0, sr., 24.8; Lanae Riley, Hoban, 6-0, sr., 21.0; Sinai Douglas, Toledo Start, 5-foot-5, so., 16.7.

Second Team

Anna Long, Miamisburg, 5-8, sr. 16.5; Mary Meng, Grafton Midview, 6-4, jr., 16.8; Taylor Johnson-Matthews, Lyndhurst Brush, 6-0, Sr., 18.3; Abby Liber, Avon, 5-11, sr., 19.0; Grace Kingery, North Ridgeville, 6-1, so., 18.0; Ajia Schreffler, New Philadelphia, 5-11, sr., 19.0; Berry Wallace, Pickerington Central, 6-1, so., 14.0; Tessa Grady, Dublin Coffman, 6-2, jr., 14.0; Madison Greene, Pickerington Central, 5-7, jr., 17.0; Charia Smith, Columbus Northland, 6-3, sr., 22.7.

Third Team

Chyanne Hatcher, Solon, 5-6, jr., 17.5; Audrey Harr, New Philadelphia, 5-6, sr., 12.0; Maddie Vejsicky, Newark, 6-0, sr., 13.0; Kristin Chmielewski, Stow, 5-11, sr, 20.1; Ava Ryncarz, Aurora, 5-9, sr., 19.5; Breezie Williams, GlenOak, 5-5, sr., 16.3; Emma Dretke, Jackson, 5-11, sr., 15.8; Meredith Randulic, Perry, 5-9, sr., 17.7; Elise Bender, Whitehouse Anthony Wayne, 5-11, fr., 15.2; Alysia Lawson, Toledo Bowsher, 5-8, sr., 20.7.

Special Mention

Faith Kuhn, Mansfield Madison, 6-3, sr., 17.2; Alyssa Ziehler, Green, 6-1, sr., 13.0;Justice Steinman-Ross, Marion Harding, 6-0, sr., 19.4; Alyssa Miller, New Philadelphia, 5-11, sr., 11.0; Ava Haddad, Cleveland St. Joseph Academy, 6-0, sr., 13.5; Macie Taylor, Troy, 5-8, sr. 18.3; Brooklin Harris, Logan, 5-6, sr., 17.3; Journey Hildebrand, Brunswick, 5-11, so., 17.5; Alyssa Dill, Canfield, 5-10, sr., 14.0; Alyssa Pompelia, Howland, 5-7, sr., 15.4; Maddie Miller, Medina Highland, 5-8, sr., 14.4; Kendall Carruthers, Holland Springfield, 5-4, jr., 15.1; Dekota Smith, Toledo Notre Dame, 5-8, jr. 13.6; Destiny Robinson, Fremont Ross, 5-5, so., 11.7.

Honorable Mention

Gigi Bower, Olentangy Liberty, 5-9, so., 13.0; Alexia Gartner, Watkins Memorial, 5-9, sr., 13.0; Nelia Guice, Westerville South, 5-8, jr., 12.7; Kierstyn Liming, Hilliard Davidson, 5-9, sr., 16.7; Laila Marshall, Gahanna, 5-7, jr., 11.5; Kendal George, Centerville, 5-9, jr. 14.5; Sami Bardonaro, Vandalia Butler, 5-9, jr., 19.5; Cecelia Hilgefort, Cincinnati Turpin, 6-0, jr. 17.7; Krissy Kowalski, Harrison, 5-10, sr., 18.7; Abeigael McNally, Cincinnati Colerain, 5-11, sr., 19.3; Allie Stockton, Sidney, 5-9, jr., 17; Leigha Lauer, Marietta, 5-8, fr., 14.3; Olivia Klanac, Medina, 5-9, fr., 12.5; Regan Simpson, Wadsworth, 5-10, sr., 12.7; Hailey Tripp, Medina, 5-6, sr., 11.4; Nora Levy, Wooster, 5-5, jr., 16.1; Alyssa Massucci, Howland, 5-8, so., 10.4; Zayda Creque, Austintown Fitch, 5-5, jr., 18.0; Kiley Dyrlund, Canton GlenOak, 5-11, sr., 12.4; Lauren Pallotta, Massillon Jackson, 5-10, jr., 15.1; Grace Craig, North Canton Hoover, jr., 6-1, 12.7; Paris Stokes, Canton McKinley, 5-5, jr., 15.8; Brooke Haren, Louisville, so., 5-8, 13.8; QuiMari Shelton, Akron Kenmore-Garfield, 5-10, sr., 16.0; Taylor Bass, Strongsville, 5-11, jr., 19.1; Kailey Minch, Eastlake North, 5-6, jr., 17.7; Olivia DiFranco, Grafton Midview, 5-9, so., 18.0; Emily Noerr, Chardon, 5-9, jr., 18.2; Asia Nicholson, Lyndhurst Brush, 6-1, sr., 14.0; Morgan Blackford, Solon, 5-8, jr., 16.4; Mia Kalich, Olmsted Falls, 5-11, jr., 12.0; Kendall Braaten, Berea-Midpark, 5-9, jr., 17.1; Janiah Holmes, Fremont Ross, 5-11, jr., 11.0; Gretchen Sigman, Holland Springfield, 5-11, so., 10.8; Jada Dames, Toledo Bowsher, 5-5, jr., 14.6; Madi Michaelson, Sylvania Northview, 6-0, sr., 10.3; Paige Brown, Sylvania Southview, 5-9, jr., 11.9; Tamyah Worthy, Toledo Start, 5-7, sr., 9.8; Carly Maple, Sylvania Northview, 5-8, sr., 12.7.

2022 Division II Girls Basketball All-Ohio Teams

  • Players of the Year: Claire Henson, Germantown Valley View; Faith Stinson, Thornville Sheridan
  • Coaches of the Year: Dave Honhart, Eaton; Roy Infalvi Jr., Perry; J.D. Walters, Thornville Sheridan

First Team

Claire Henson, Germantown Valley View, 5-10, sr., 19.6; Ella Riggs, Indian Hill 5-9, sr., 21.3; Sarah Ochs, Dayton Carroll, 5-5, sr., 17.1; Mari Bickley, Shaker Heights Laurel, 5-11, jr., 17.0; Lexi Howe, Dresden Tri-Valley, 5-10, jr., 17.6; Emily Bratton, Bloom-Carroll, 5-7, so., 17.4; Faith Stinson, Sheridan, 6-1, sr., 14.3; Lily Bottomley, Northwest, 6-2, jr., 16.8; Bailey Shutsa, Norton, 5-5 1/2, sr., 13.1; Sophie Niese, Shelby, 5-6, sr., 9.1.

Second Team

Catara DeJarnette, Chagrin Falls Kenston, 5-6, Sr., 17.5; Alexa Hocevar, Chesterland West Geauga, 6-0, jr., 16.5; Mary Ferrito, Jonathan Alder, 5-9, sr., 18.2; Daniya McDonald, Whitehall, 6-0, so., 20.4; Kiki McElrath, Hartley, 5-6, jr., 17.1; Ella Wigal, Granville, 5-11, jr., 15.5; Jamisyn Stinson, Sheridan, 5-10, So., 17.2; Abbie Smith, Vincent Warren, 6-0, Sr., 16.6; Gia Casalinova, CVCA, 5-8, jr., 16.2; Chelsea Evanich, Marlington, 5-10, so., 15.8; Marianna Plas, Vermilion, 5-6, sr. 19.2.

Third Team

Jada Pohlen, Hamilton Badin, 5-10, sr., 14.0; Riley Smith, Kettering Archbishop Alter, 6-2, so., 14.5; Morgan Kiser, Dover, 5-7, sr., 15.9; Ella Brandewie, Hartley, 6-3, jr., 11.6; Cate Schieber, Granville, 5-9, sr., 12.5; Cameron Zinn, Vinton County, 5-11, Sr., 13.7; Naomi Benson, Streetsboro, 6-2, fr., 14.0; Emma Pedroza, Napoleon, 5-7, sr., 14.3; Brooklyn Davis, Norwalk, 5-6, jr., 13.2; Bekah Conrad, Bellville Clear Fork, 6-4, sr., 17.3.

Special Mention

Kendall Dieringer, St. Marys Memorial, 5-8, sr., 14.6; Brinn Hunt, Toledo Central Catholic, 5-10, sr., 11.2; Zoe Best, Lima Shawnee, 5-9, so., 16.3; Olivia Baker, Shelby, 5-8, sr., 15.3; Tegan Bartoe, Vinton County, 5-8, Sr., 16.8; Hannah Logan, Caledonia River Valley, 5-10, sr., 18.0; Angela Kumler, New Concord John Glenn, 6-3, sr., 11.2; Kinsey Patterson, Millersburg West Holmes, 5-4, sr.,10.9; Bailey Eddleman, Uhrichsville Claymont,5-6, jr., 14.0; Jersey Draughn, Zanesville 5-6, so., 12.8; Ava Patti, Rocky River, 5-9, so., 11.7; Kaci Kanicki, Ashtabula Edgewood, 5-7, Jr., 18.0; JaC’ana Anderson, Perry, 5-10, 11.8; Abbey Schmitz, Oberlin Firelands, 5-11, sr., 16.9; Deborah Davenport, Cincinnati Woodward, 6-2, sr., 16.8; Jacey Harding, Chillicothe, 5-8, Jr., 22.0; Avery Miller, Chillicothe Unioto, 5-8, sr., 14.0; T.J. Carpenter, Jackson, 5-11, So., 11.8; Mallory Hawley, Pomeroy Meigs, 5-9, sr., 17.5; Hannah Rauch, Fairfield Union, 5-5, sr., 9.5; Kelli Stewart, Waverly, 5-10, jr., 18.0; Laurell Brown, Lodi Cloverleaf, 5-10, sr., 21.9; Sophia Gregory, West Branch, 6-1, so., 12.8; Chloe Neider, Struthers, 5-6, jr. 14.5; Ashley Cudnik, Canal Fulton Northwest, 5-10, jr., 13.1; Annie Watson, Akron St. Vincent-St. Mary, 6-0, sr., 11.0; Victoria McKnight, Copley, 5-10, jr., 12.9.

Honorable Mention

Alana Kramer, London, 5-8, jr., 13.2; Reese Pittman, Bloom-Carroll, 5-6, sr., 11.7; Evan Platfoot, Jonathan Alder, 5-7, so., 10.2; Sydnie Smith, Bexley, 5-10, jr., 13.7; Emma West, Highland, 5-10, sr., 13.3; Kylee White, Licking Valley, 5-6, sr., 13.6; Olivia Baumann, Eaton, 6-0, jr., 8.1; Jordan Pettigrew, Ponitz, 5-6, Sr., 21.3; Kacie Badylak, Cincinnati McNicholas, 5-8, sr., 15.0; Mari Gerton, Cincinnati Summit Country Day, 5-7, fr., 16.5; Mahya Lindesmith, Hamilton Badin, 5-7, sr., 14.8 ; Peyton Shafer, Goshen, 5-9, so., 18.5; Alex Frazee, Vincent Warren, 5-9, jr., 15.7; Kenzie Davis, Jackson, 5-11, so., 11.7; Rylee Lisle, Pomeroy Meigs, 6-0, jr., 12.0; Claire Cooperider, Fairfield Union, 5-11, sr., 8.5; Gabby McConnell, Circleville, 5-10, so., 10.9; Hillery Jacobs, Miami Trace, 5-8, jr., 10.5; Gracie Dean, Hillsboro, 5-7, sr., 16.3; Bailey Vulgamore, Waverly, 5-9, jr., 15.1; Bailey Beckstedt, Sheridan, 5-7, sr., 10.0; Tori Jones, Dover, 5-6, sr., 14.7; Mya Oliver, New Concord John Glenn, 5-8, fr., 14.7; Kenli Norman, Byesville Meadowbrook, 5-6, so., 13.5; Jenna Cassidy, Minerva, 5-2, sr., 13.5; Anna Krupa, Dresden Tri-Valley, 5-8, sr.. 13.0; McKenna Scott, Wintersville Indian Creek, 5-6, fr., 12.5; Alexis Thoburn, St. Clairsville, 5-7, sr.,12.3; Hillari Baker, Carrollton, 5-6, so., 12.0; Jeanne Hujer, Richfield Revere, 5-7, sr. 7.1; Tori Smith, Lodi Cloverleaf, 5-11, sr., 14.8; Autumn Meyer, Medina Buckeye, 6-1, sr., 19.8; Abbie Davidson, Salem, 5-5, jr., 8.9; Rylee Hutton, Salem, 5-5, soph, 8.9; Aaliyah Wirth, Wooster Triway, 5-8, so. 13.4; Anna Lippiatt, Beloit West Branch 6-0, sr., 8.6; Connie Cougras, Poland Seminary, 5-4, sr., 12.4; Maggie Pavlansky, Cortland Lakeview, 5-8, jr., 12.8; Sieasia Tripplett, Girard, 5-4, jr., 10.8; Abaigh Fischer, Ravenna Southeast, 5-10, sr., 11.1; Maria Warner, Alliance Marlington, 5-4, jr., 11.2; Shelby Emich, Copley, 5-9, jr., 9.5; Gabby Destefano, Norton, 5-11, sr., 8.7; Lauryn Stover, Gates Mills Gilmour Academy, 5-10, Sr. 10.7; Helen Holley, Shaker Heights Laurel, 6-1, so., 10.0; Taylor Skinner, Jefferson Area, 5-11, Sr., 14.3; Delaney Peters, LaGrange Keystone, 5-7, jr., 15.8; Kate Bollinger, Gates Mills Hawken, 5-8, jr., 15.0; Taylor Haynes, Cleveland Heights Lutheran East, 5-5, so., 15.0; Lilly Stukus, Chagrin Falls, 5-6, fr., 11.8; Kelley Baker, Sandusky Perkins, 6-2, sr., 4.9; Brooklyn Vaughn, Toledo Central Catholic, 5-11, so., 10.8; Ava Craddock, Lima Bath, 5-8, sr., 13.8; Reese Grothaus, Bryan, 5-7, jr., 11.7 ; Haylee Baker, Shelby, 5-8, sr., 12.5; Emma Bollinger, Bellevue, 5-6, sr., 14.3; DC Lanier, Port Clinton, 5-2, so., 20.2; Ryann Steinbrick, Oak Harbor, 5-9, sr., 21.1.

 

Steve Harehttp://www.ohiovarsity.com
Steve Hare is the Chagrin Valley Conference's Sports Information Director. He also created and publishes OhioVarsity.com, an online publication dedicated to providing hyperlocal coverage to area high school athletic programs. Hare began covering high school sports for the Lake County News Herald in 1997. Hare attended Willoughby South High School through the middle of his senior year, then graduated from Berkshire High School in Burton in 1986. He played football, wrestled and was an all-Geauga county baseball player (1986). He lives in Chardon with his wife Paulette and their children.

Related Articles

Stay Connected

634FansLike
3,002FollowersFollow
364SubscribersSubscribe

Latest Articles

Beachwood, Chagrin Falls, Hawken win sectional titles

Beachwood, Chagrin Falls, and Hawken each won sectional titles on Wednesday and two other Chagrin Valley Conference teams remain in the hunt after their championship games were suspended due to rain.

CVC adds two Assistant Commissioners

With its recent expansion to 25 schools, the Chagrin Valley Conference grew in another way as the league added two assistant commissioners to its staff.

Four CVC teams advance in postseason

The OHSAA baseball and softball playoffs continued on Tuesday with four more Chagrin Valley Conference teams advancing in the postseason.

CVC teams advance in postseason

Four Chagrin Valley Conference teams opened the postseason with a win on Monday. Beachwood opened the playoffs with a 3-2 win over Keystone, Berkshire topped...

Harvey clinches share of CVC title

With a 13-1 win over Beachwood on Friday, Harvey clinched at least a share of the Chagrin Valley Conference Chagrin Division title.