Tuesday, December 6, 2022

Geneva runs way to team titles at Grand Valley

Geneva turned in a dominating performance at the 2019 Grand Valley Invitational on Tuesday. The Eagles won the team and individual titles in both the boys’ and girl’s races.

Led by individual winner Jacob Mirabell, who finished in 17:39, the Eagles placed seven boys in the Top 10 to finish first with 17 points. Kirtland was second with 59, Lakeside placed third with 62 and Grand River Academy was fourth with 104 points.

Also finishing among the top 10 for Geneva were Alex Reese (2nd, 18:08), Zachary Reese (3rd, 18:20), Jesse McElroy (4th, 18:43), Dakota Harvey (8th, 19:02), Cole Smith (9th, 19:06) and William Hanchosky (10th, 19:30).

Other Chagrin Valley Conference runners to finish among the top 10 were Kirtland’s John Sayle (5th, 18:47), Lakeside’s Jayvon Riddle (6th, 18:48) and Grand Valley’s David Steimle (7th, 18:56).

Cardinal’s top finisher was Trevor Bachna, who placed 23rd with a time of 21:54.

Geneva’s Elizabeth Joy won the girls’ race in 21:09 to lead the Eagles to first place in that event with 29 points. Jefferson was second with 51, Kirtland placed third with 72 and Lakeside finished fourth with 86 points.

Also finishing among the top 10 for Geneva were Renee Tetlow (5th, 23:02), Leah Costello (6th, 23:09) and Alayna Lomas (7th, 23:42)

Other CVC runners to finish among the top 10 included Lakeside’s Athena Pantoja (3rd, 22:18), Kirtland’s Reilly Greenlee (4th, 22:35) and Julie Namciu (8th, 24:11) and Grand Valley’s Annabell Hlebak (9th, 24:36).

Cardinal’s top finisher was Jenna Ayer, who placed 29th with a time of 28:38.

Boys Team Scores

1. Geneva 17
2. Kirtland 59
3. Lakeside 62
4. Grand River Academy 104

Boys Individual Results

1. Jacob Mirabell (Geneva) 17:39.60
2. Alex Reese (Geneva) 18:08.10
3. Zachary Reese (Geneva) 18:20.40
4. Jesse McElroy (Geneva) 18:43.30
5. John Sayle (Kirtland) 18:47.80
6. Jayvon Riddle (Lakeside) 18:48.10
7. David Steimle (Grand Valley) 18:56.50
8. Dakota Harvey (Geneva) 19:02.80
9. Cole Smith (Geneva) 19:06.20
10. William Hanchosky (Geneva) 19:30.80
11. Owen Schroeder (Geneva) 19:34.40
12. Colton Hampton (Lakeside) 19:47.30
13. David Matul (Geneva) 19:59.30
14. Brier Streets (Geneva) 20:04.80
15. Sam Robinson (Geneva) 20:43.30
16. Zach Tidwell (Geneva) 20:44.60
17. Thurston Shaw (Lakeside) 20:46.20
18. Bryan Lininger (Geneva) 20:48.20
19. Jonny Jackson (Kirtland) 21:00.00
20. Ian McGreal (Kirtland) 21:00.50
21. Matthew Frabotta (Geneva) 21:17.20
22. Noah Johnson (Geneva) 21:49.00
23. Trevor Bachna (Cardinal) 21:54.50
24. Steven Harrington (Geneva) 22:09.00
25. Josh Wolfe (Kirtland) 22:42.00
26. Caleb Selman (Geneva) 22:50.30
27. Aidan Marsh (Kirtland) 22:59.70
28. Cheyene Dockery (Grand Valley) 23:15.80
29. Darren Lindburg (Geneva) 23:17.00
30. Bryce Zephir (Grand River Academy) 23:38.50
31. Joey Varckette (Lakeside) 23:49.00
32. Gavin Richardson (Lakeside) 23:53.60
33. Colin Tang (Grand River Academy) 23:57.70
34. Max Bogardus (Grand Valley) 24:18.30
35. Michael Paulchel (Lakeside) 25:23.40
36. Quinton Sutton (Lakeside) 25:40.10
37. Parker Sawyer (Grand River Academy ) 25:48.80
38. Bryan Smith (Lakeside) 26:09.60
39. Clayton Sauberan (Cardinal) 26:20.00
40. Clayton Kudera (Grand Valley) 26:41.40
41. Jacob Hu (Grand River Academy) 31:31.60
42. Muhammad Ali (Grand River Academy) 31:32.40
43. Haoran Weng (Grand River Academy) 36:14.00

Girls Team Scores

1. Geneva 29
2. Jefferson Area 51
3. Kirtland 72
4. Lakeside 86

Girls Individual Results

1. Elizabeth Joy (Geneva) 21:09.40
2. Allie Wintz (Jefferson) 21:54.30
3. Athena Pantoja (Lakeside) 22:18.20
4. Reilly Greenlee (Kirtland) 22:35.90
5. Renee Tetlow (Geneva) 23:02.80
6. Leah Costello (Geneva) 23:09.60
7. Alayna Lomas (Geneva) 23:42.10
8. Julie Namciu (Kirtland) 24:11.20
9. Annabell Hlebak (Grand Valley) 24:36.00
10. Riley Wood (Jefferson) 24:38.10
11. Gabriella Deluca (Geneva) 24:54.90
12. Vanessa Gunther (Geneva) 25:09.70
13. Mercedes Tabler (Jefferson) 25:11.40
14. Abby Discher (Jefferson) 25:19.00
15. Tiffany Stright (Lakeside) 25:27.70
16. Alyssa Meaney (Jefferson) 25:34.60
17. Alivia Reece (Geneva) 25:36.10
18. Milenka Moody (Jefferson) 25:56.20
19. Riley Dietrich (Jefferson) 26:01.80
20. Delaney Kuczkowski (Kirtland) 26:06.00
21. Aimee Baldrey (Kirtland) 26:10.90
22. Mateja Mrva (Kirtland) 26:34.80
23. Maria Perez (Lakeside) 27:18.70
24. Isabel Bardzilauskas (Geneva) 27:36.30
25. Jenna Frabutt (Lakeside) 27:43.70
26. Marissa Calabris (Lakeside) 27:46.80
27. Erica Housel (Lakeside) 27:48.00
28. Audrianna Strong (Geneva) 28:01.40
29. Jenna Ayer (Cardinal) 28:38.10
30. Cassie Nguyen (Cardinal) 28:39.09
31. Maya Hill (Kirtland) 29:36.10
32. Hannah Havixbeck-Hartmann (Kirtland) 29:37.60
33. Julia Agnew (Jefferson) 29:43.20
34. Hanna Neikirk (Cardinal) 30:01.60
35. Katie Mirabell (Geneva) 30:12.20
36. Autumn Streets (Geneva) 30:20.60
37. Carson Fulford (Kirtland) 31:06.20
38. Autumn Zak (Cardinal) 31:53.60
39. Raven Lane (Lakeside) 33:05.20
40. Hannah McKee (Lakeside) 38:26.90
41. Destiny Marn (Kirtland) 39:10.70
42. Vanessa Serano (Lakeside) 43:33.00
43. Kassidy Baumgartner (Lakeside) 46:14.00

Steve Harehttp://www.ohiovarsity.com
Steve Hare is the Chagrin Valley Conference's Sports Information Director. He also created and publishes OhioVarsity.com, an online publication dedicated to providing hyperlocal coverage to area high school athletic programs. Hare began covering high school sports for the Lake County News Herald in 1997. Hare attended Willoughby South High School through the middle of his senior year, then graduated from Berkshire High School in Burton in 1986. He played football, wrestled and was an all-Geauga county baseball player (1986). He lives in Chardon with his wife Paulette and their children.

Related Articles

Stay Connected

760FansLike
3,357FollowersFollow
364SubscribersSubscribe

Latest Articles

22 from CVC earn Division VI All-Ohio honors

The Ohio Prep Sportswriters Association on Monday released its 2022 Division VI All-Ohio football teams with 22 players from the Chagrin Valley Conference earning...

Trinity’s Isabel Iacano makes history

Trinity’s Isabel Iacano made history on Sunday by becoming the first Trojan female wrestler to place at a wrestling tournament.

CVC wrestlers kick off the season

Chagrin Valley Conference wrestling teams kicked off the 2022-2023 season over the weekend.

CVC Hoops Roundup: Richmond Heights wins 23rd straight game

Saturday’s Chagrin Valley Conference basketball action was highlighted by Richmond Heights’ dominant win against Orange.

Marion Local blocks Kirtland’s bid for state title

Kirtland’s bid for a seventh state championship hit a roadblock on Saturday morning at Tom Henson Hall of Fame Stadium.